• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

Dindarlık azalırsa ne olur

Sual: Rengini belli etmeyen çağdaş bir yazar, (Bakıyoruz, camiler ve tesettürlü bayanlar çoğalıyor. Bir ülkede, dindarlık böyle artarken, insanlara yardım, ahlâk ve adalet azalıyorsa, oradaki din Allah’ın dini olamaz. Onların namazları, oruçları boşunadır) diyor. Bu yazar, Müslümanları kötülediğini sanarak Müslümanlığı suçlamaktadır. Ona göre Allah'ın dini, Müslümanlıktan farklıdır. Dindarlığı da bilmiyor. Dindarlık, dinin emrettiği şeyleri yapmak, yasak ettiği şeylerden uzaklaşmaktır. İnsanlara yardım etmeyen, ahlâksız ve adaletten uzak olan kimseye dindar denebilir mi? Acaba bu yazar, dindarlığı sadece namaz ve tesettür mü zannediyor? İnsanlara yardım, ahlâk ve adalet dinin dışında mı? Bir ülkede ahlak ve adalet yoksa o ülkede dindarlık değil, aksine dinsizlik artmış olmuyor mu?
CEVAP
Evet, çağdaş görünen bu yazarın, din câhili veya din düşmanı olduğu anlaşılıyor.

Dinsiz bir toplum düşünelim, orada hırsızlık hiç olmasa, herkes birbirine yardım etse, kimse kimseyi kandırmasa, herkes kurallara uysa, hiç anarşi falan olmasa, bu yazara göre, o toplum Allah'ın dinindedir. Bu yazarın Batı kafasında olduğu anlaşılıyor.

Bir ülkede dindarlık azalırsa, aşağıdaki olaylar zuhur eder:
Hırsızlık, rüşvet, adam kayırma artar.
Anarşi çoğalır ve faili meçhuller artar.
Zenginler rağbet görür, yoksullar horlanır.
Müslümanlara yobaz; deyyuslara aydın denir.
Zina serbesttir, ama dînî nikâhla yaşamak suç olur.
Loto, toto ve her çeşit kumar serbest olur.
Faiz, tefecilik başını alıp gider.
Kapitalistler, sosyalistler, faşistler ve solcular itibar görür.

Geçen biri, (Solcu demek, yoksulları düşünen, zenginlere diş bileyen kişi demektir) dedi. Biz, solculuğun parlak olduğu, Rusya’nın herkesi solculuğa çağırdığı dönemi de biliyoruz. Solcu, sosyalisttir, sosyal adalet düşmanıdır. Bunlar yoksula düşman olduğu hâlde, onu istismar ederler. Zenginin kazancı haramdan değilse, niye ona imrenmeyip de düşmanlık edilir ki? Yoksul, çalışmayıp, tembelliğinden fakirleşmişse, onu desteklemek de suç olur. Zengin, aklını kullanıp gece gündüz çalışmışsa, namusuyla zengin olmuşsa, onu da desteklemek gerekir. İnsan ne fakirin, ne de zenginin düşmanı olmalı. Çalışıp zengin olmak suç mu? Niye (Zengin de, fakir de olsa ben insanın yanındayım) demiyor da, sadece (Fakirin yanındayım) diyor? Sosyalist zihniyetli Seyyid Kutup gibi, zenginlerin malını alıp fakirlere vermek istemekle adalet sağlanmış olmaz. Her fakir, tembelliğinden dolayı fakir olmadığı gibi, her zengin de çalarak zengin olmamıştır. Solcu, yani fakir istismarcısı, zengin hakkıyla kazansa da, o sermaye düşmanıdır. Kısacası Müslüman sosyal adaletçi, sosyalist ise sosyal adalet düşmanıdır. Sosyal kelimesiyle sosyalist kelimesinin birbirine benzemesi insanı aldatmasın! Bu, (Sözünde doğrudur) ile (Sözde doğrudur) ifadelerine benzemektedir. Biri doğru, öteki yalancı demektir. Müslüman sözünde doğrudur, sosyalist sözde doğrudur. Faşistlik, kapitalistlik, ırkçılık da İslâm dışı ideolojilerdir. Hattâ İslamcılık bile İslamiyet’e aykırıdır. Fanatik kişi, (Müslümanım) diyemiyor da (İslamcıyım) diyor. (Pilavcıyım, elmacıyım) demek gibi bir şey. Elmacı, elma ticaretini yapana denir. Pilavcı çok pilav yiyene denir. Bu İslamcılar İslam’ın ticaretini mi yapıyor veya İslâm'ı yiyip bitirecekler mi? Solcular da, fakirleri istismara devam ediyorlar.