• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu

Anasayfa

قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وَاللهِ لَا تَجِدُونَ بَعْدِي أَعْدَلَ عَلَيْكُمْ مِنِّي ثَلَاثَ مَرَّاتٍ. (حم) Peygamber Efendimiz (s.a.v.) üç defa “Vallâhi benden sonra hakkınızda benden daha adaletli birini bulamazsınız.” buyurdular. (Hadîs-i Şerîf, Müsned-i Ahmed)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: صِنِفَانِ مِنَ النَّاسِ إِذَا صَلُحَا صَلُحَ النَّاسُ، وَإِذَا فَسَدَا فَسَدَ النَّاسُ : اَلْعُلَمَاءُ وَالْاُمَرَاءُ. (كنز) “İnsanlardan iki sınıf vardır ki onlar iyi olursa bütün insanlar iyi olur; (o iki sınıf) bozulursa bütün insanlar bozulur. Onlar; âlimler ve idârecilerdir.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü’l-Ummâl)
26.12.2015
26.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَشْيَةُ اللهِ رَأْسُ كُلِّ حِكْمَةٍ وَالْوَرَعُ سَيِّدُ الْعَمَلِ. (فيض) “Allâh korkusu her hikmetin başıdır ve verâ‘ (haramdan ve şüpheli şeylerden kaçınmak) en hayırlı ameldir.” (Hadîs-i Şerîf, Feyzü’l-Kadîr)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلنُّجُومُ أَمَنَةٌ لِلسَّمَاءِ فَإِذَا ذَهَبَتْ النُّجُومُ أَتَى السَّمَاءَ مَا تُوعَدُ وَأَنَا أَمَنَةٌ لِأَصْحَابِي فَإِذَا ذَهَبْتُ أَتَى أَصْحَابِي مَا يُوعَدُونَ وَأَصْحَابِي أَمَنَةٌ لِأُمَّتِي فَإِذَا ذَهَبَ أَصْحَابِي أَتَى أُمَّتِي مَا يُوعَدُونَ. (م)‏ “Yıldızlar gök için emniyettir. Yıldızlar söndüğü zaman göğe vaad edilen (kıyâmet) gelir. Ben ashâbım için emniyetim. Ben gittiğim zaman ashâbıma vaad edilen (fitneler) gelir. Ashabım da ümmetim için emniyettir. Ashabım gittiği zaman ümmetime vaad olundukları (bid’atler, fitneler vs.) gelir.”(Hadîs-i Şerîf, Sahih-i Müslim)
26.12.2015
26.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ نَكَحَ الْمَرْأَةَ لِمَالِهَا وَجَمَالِهَا حُرِّمَ جَمَالُهَا وَمَالُهَا، وَمَنْ نَكَحَهَا لِدِينِهَا رَزَقَهُ اللهُ مَالَهَا وَجَمَالَهَا. (إحياء)‏ “Kim bir kadınla, malı ve güzelliği için evlenirse, onun güzelliğinden ve malından mahrûm kalır. Kim de dîni için evlenirse, Allâhü Teâlâ ona hem mal ve hem de güzellik verir.”(Hadîs-i Şerîf, İthâfü’s-Sâde)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَا آمَنَ بِالْقُرْآنِ مَنْ اِسْتَحَلَّ مَحَارِمَهُ. (ت) Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kur’ân-ı Kerîm’in haram ettiği şeyleri helâl sayan, Kur’ân’a imân etmemiştir.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
26.12.2015
26.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ صَلَّى رَكْعَتَيْنِ فِي خَلَاءٍ لَا يَرَاهُ إِلَّا اللهُ وَالْمَلَائِكَةُ كُتِبَ لَهُ بَرَاءَةٌ مِنَ النَّارِ. (كر) “Allâhü Teâlâ’dan ve meleklerden başka hiç kimsenin görmediği yerde iki rek’at namaz kılan kimseye cehennem ateşinden kurtuluş berâtı yazılır.” (Hadîs-i Şerîf, İbn-i Asâkir, Târîh-i Dımaşk)
اَسْتَعِيذُ بِاللهِ : وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ... الآية. (سورة المؤمن, 60) “Ve Rabbiniz buyurdu: Bana duâ ediniz, icâbet (duânızı kabul) edeyim.” (Mü’min Sûresi, âyet 60)
26.12.2015
26.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَفْضَلُ دِينَارٍ يُنْفِقُهُ الرَّجُلُ دِينَارٌ يُنْفِقُهُ عَلَى عِيَالِهِ وَدِينَارٌ يُنْفِقُهُ الرَّجُلُ عَلَى دَابَّتِهِ فِي سَبِيلِ اللهِ وَدِينَارٌ يُنْفِقُهُ عَلَى أَصْحَابِهِ فِي سَبِيلِ اللهِ. (م) “Bir kimsenin harcadığı paraların en fazîletlisi âilesine, Allah yolunda kullanacağı vâsıtasına ve Allah yolundaki arkadaşlarına sarf ettiği; harcadığı paradır.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Müslim)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَا بَأْسَ بِالْغِنَى لِمَنْ اِتَّقَى وَالصِّحَّةُ لِمَنْ اِتَّقَى خَيْرٌ مِنَ الْغِنَى. (هـ) “Müttakî (Allah’tan korkan kimse)nin zengin olmasında bir beis (mahzur) yoktur. Sıhhatli olmak ise Allah’tan korkan kimse için zenginlikten hayırlıdır.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i İbn-i Mâce)
26.12.2015
26.12.2015
 9  ...