• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu

Anasayfa

قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وَإِنَّ اللهَ أَوْحَى إِلَيَّ أَنْ تَوَاضَعُوا حَتَّى لَا يَفْخَرَ أَحَدٌ عَلَى أَحَدٍ وَلَا يَبْغِ أَحَدٌ عَلَى أَحَدٍ. (م) “Allâhü Teâlâ, birbirinize tevâzu göstermenizi, hatta hiç kimsenin başka birine karşı övünmemesini, hiç kimsenin başka birine zulmetmemesini bana vahyetti.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Müslim)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَدْخُلُ فُقَرَاءُ الْمُسْلِمِينَ الْجَنَّةَ قَبْلَ أَغْنِيَائِهِمْ بِنِصْفِ يَوْمٍ وَهُوَ خَمْسُ مِائَةِ عَامٍ. (ت) “Müslümanların fakirleri, zenginlerinden -yarım gün (yani âhiret günü ile)- beş yüz yıl evvel cennete gireceklerdir. (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
22.12.2015
22.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: طُوبَى لِلْمُخْلِصِينَ أُولَئِكَ مَصَابِيحُ الْهُدَى تَنْجَلِي عَنْهُمْ كُلُّ فِتْنَةٍ ظَلْمَاءَ. (فيض) “Amellerinde ihlâslı olanlara müjdeler olsun. Onlar fitne karanlıklarının aydınlandığı hidayet kandilleridir.” (Hadîs-i Şerîf, Feyzu’l-Kadîr)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ لَمْ يَشْكُرِ الْقَلِيلَ لَمْ يَشْكُرِ الْكَثِيرَ وَمَنْ لَمْ يَشْكُرِ النَّاسَ لَمْ يَشْكُرِ اللهَ, التَّحَدُّثُ بِنِعْمَةِ اللهِ شُكْرٌ وَتَرْكُهَا كُفْرٌ وَالْجَمَاعَةُ رَحْمَةٌ وَالْفُرْقَةُ عَذَابٌ. (حم) “Aza şükretmeyen kimse, çoğa da şükretmez. İnsanlara teşekkür etmeyen kimse Allâhü Teâlâ’ya da şükretmez. Allâhü Teâlâ’nın nimetlerini konuşmak şükür, şükrü terketmek ise nankörlüktür. (Ehl-i Sünnet ve ) Cemâat rahmet, tefrika (Ehl-i Sünnet'ten ayrılmak) azabdır.”(Hadîs-i Şerîf, Müsned-i Ahmed)
22.12.2015
22.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ. (خ)‏ “Hakiki Müslüman, dilinden ve elinden Müslümanların selâmette kaldığı (zarar görmediği) kimsedir.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Buhârî)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: الْكَيِّسُ ‏مَنْ دَانَ نَفْسَهُ وَعَمِلَ لِمَا بَعْدَ الْمَوْتِ. (ت) Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Akıllı, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan kişidir.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
22.12.2015
22.12.2015
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ الْمُؤْمِنَ إِذَا لَقِيَ الْمُؤْمِنَ فَسَلَّمَ عَلَيْهِ، وَأَخَذَ بِيَدِهِ، فَصَافَحَهُ، تَنَاثَرَتْ خَطَايَاهُمَا، كَمَا يَتَنَاثَرُ وَرَقُ الشَّجَرِ. (طس) “Mü’min, mü’min birisiyle karşılaşıp ona selâm vererek elini tutup musafaha ettiği zaman her ikisinin de günahları ağaç yapraklarının döküldüğü gibi dökülür.” (Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu’cemu’l-Evsat)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَا أَبَا هُرَيْرَةَ تَعَلَّمُوا الْفَرَائِضَ وَعَلِّمُوهَا فَإِنَّهُ نِصْفُ الْعِلْمِ وَهُوَ يُنْسَى وَهُوَ أَوَّلُ شَيْءٍ يُنْزَعُ مِنْ أُمَّتِي. (هـ) “Ey Ebû Hüreyre, Ferâiz ilmini öğreniniz ve insanlara öğretiniz. Çünkü o ilmin yarısıdır. Bu ilim (ehemmiyet verilmediği için) unutulacaktır. Ümmetimden ilk çıkarılıp kaldırılacak ilim budur.”(Hadîs-i Şerîf, Sünen-i İbn-i Mâce)
22.12.2015
22.12.2015
اَسْتَعِيذُ بِاللهِ : بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا, وَالْآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَى. (سورة الاعلى, 17-18)‏ “Belki siz, dünya hayatını tercih edersiniz. Hâlbuki âhiret daha hayırlıdır ve (nîmetleri) daha devamlı ve bâkîdir.” (A’lâ sûresi, âyet 17-18)
قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: ‏أَوْلَى النَّاسِ ‏ ‏بِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَكْثَرُهُمْ عَلَيَّ صَلَاةً. (ت)‏ “Kıyâmet gününde insanların bana en yakını (şefaatimi en çok hak edeni), bana en çok salevât getirendir.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
22.12.2015
22.12.2015
... 12 ...
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27929.3164
Euro10.803310.8465