• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
İHRAMDAKİ BİRİ NASIL GİYİNMELİDİR?Abdullah bin Ömer (r.a) şöyle buyurur:

“Bir kişi Nebiyy-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz’den:

«‒İhrâma giren (kimse) ne giyer?» diye sordu.

Allah Rasûlü (s.a.v) şöyle buyurdular:

«‒Gömlek giymez, sarık sarmaz; don ve burnus giymez; vers veya za’ferânla boyanmış bir elbise de giymez. Na’leyn (terlik) bulamadığı takdîrde mest giysin ve mestleri topuklara varıncaya kadar kessin!».” (Buhârî, İlim, 53)

BU HADİSTEN NE ANLAMALIYIZ?                     

Burnus: Başlığı kendisine yapışık elbise, kapşonlu elbise.

Vers: Cehrî, Yemen Za’ferânı. Kendisiyle elbise boyanan sarı bir bitki.

Za’ferân: Kendisiyle elbise boyanan bir bitki.

Ashab-ı kiram bazen Peygamber Efendimiz’e bir mevzu hakkında sual sorar, Efendimiz (s.a.v) ise muhtelif sebep ve hikmetlerle onu başka bir istikamete yönlendirirlerdi. Mevzuun, sual sorana daha ziyade fayda sağlayacak yönlerine temas ederlerdi. Yâni gayeye daha uygun ve faydalı olduğu için muhatabın beklemediği ve sualiyle talep etmediği yönde cevap verirlerdi. Buna belâgatta “uslûb-i hakîm” denmektedir.

Burada sorunun cevabı çok uzun ve kapalı olacağından, Efendimiz (s.a.v) soru soranın işini kolaylaştırmak ve mevzuyu daha iyi anlamasını sağlamak için farklı yönden cevap vermişlerdir.

Mevzuya hâkim olan hoca, bu metodu kullanarak talebesini daha kolay ve daha güzel yetiştirir. Onu lüzumsuz şeylerle meşgul olmaktan kurtarır ve hedefe, yorulmadan ulaşmasını sağlar.

Bir âlimin, Allah’ın hudutlarına riâyette bir gevşekliğe sebebiyet vermeyecek durumlarda, insanların istifâde edeceği ve rahatlayacağı kolaylık yollarını göstermesi gerekir.

  
165 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27929.3164
Euro10.803310.8465