• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Muhsin Demirtaş
destek@muhsindemirtas.com.tr
Bir saatlik adalet, yetmiş yıl ibadetten daha hayırlıdır.
27/01/2017

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْعَدْلُ حَسَنٌ وَلَكِنْ فِي الْأُمَرَاءِ أَحْسَنُ. (كنز)Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Adâlet güzeldir, lakin idarecilerde daha güzeldir.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü’l-Ummâl)

 

Adâlet: Haksızlık ve zulüm yapmamak, yapılması lâzım gelen şeyleri dürüst olarak yapmaktır. Adâletli olan zata “âdil” denir. Adâletin zıddı zulümdür, haksızlıktır.

Adâlete riâyet etmek, İslâm dininde en büyük vazifelerden ve en güzel hasletlerdendir:

“Haberiniz olsun ki Allah size adâleti, ihsânı (iyiliği) ve yakınlığı olanlara (muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emrediyor ve çirkin işlerden, münkerden, azgınlıktan nehyediyor, dinleyip anlayıp tutasınız diye size va'zediyor.” meâlindeki (Nahl sûresinin, 90.) âyet-i kerimesi adâleti emreder.

Diğer bir âyet-i celîlede de (meâlen) “Adâlette bulununuz. Şüphe yok ki, Allahü Tealâ âdil olanları sever.” (Hucurat sûresi, âyet 9) buyurulmuştur.

Bir hadîs-i şerîfte Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) de: “Âdil olanlar, hükümlerinde, âile ve çoluk çocukları hakkında ve memur oldukları hususlarda adâletli davrananlar, Allahü Teâlâ katında nurdan minberler üzerindedirler.” buyurmuştur. Yani, yüksek, nûrânî mertebelere nâil olacaklardır.

Diğer bir hadîs-i şerîfte de: “Âdil bir hükümdarın bir saatlik ibâdeti, başkasının yetmiş senelik ibâdetine denk bulunur.” buyrulmuştur.

İşte adâlete İslâm nazarında pek büyük kıymet ve ehemmiyet verilmiştir. Bu pek âdilâne esas sayesinde de Müslüman olmayanlar da asırlarca rahat, müreffeh bir halde Müslümanların arasında yaşamışlardır.

Güzel bir terbiyeye, güzel bir îtikâda sahip olan, Allâhü Teâlâ'nın azabından korkan, âhiret gününe îman eden, ilâhi adâletin muhakkak tecellî edeceğini bilen bir insan, her halde adâlete riâyet eder. 506 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ağacı Kesilen Adamın İntikamı - 03/03/2019
“Merhaba sayın belediye reisi. Bugün bu mektupla size ölüm, yeniden doğmak ve intikam üzerine bir hikaye anlatacağım…
Herkes kendine uygun olan işi yapar - 23/02/2019
İyilik yaptığınız kişinin şerrinden sakınınız
Ben Seni Seviyorum - 19/02/2019
Unuttuğumuz ya da çoğu zaman örf ve adetlerimizden dolayı yapmadığımız bir sünnettir “seni seviyorum” diyebilmek. Sevdiği insana “Ben seni seviyorum” diye sevgisini bildirmek sünnettir. Sevdiklerinize sevdiğinizi söylemek de bir ibadettir.
Allah'ın cc Yardımı Neden Gelmez? - 17/02/2019
Allâh’ın (c.c) yardımının ve bereketinin kaldırılmasının başlıca sebepleri nelerdir? Abdülkâdir Geylânî Hazretleri neden kendinizi hesaba çekin diyor?
Gerçekten Sevince Böyle Oluyor - 13/02/2019
Aşk,teslimiyettir. Teslimiyet secdedir. Secde Aşktır.
Kalp Diliyle İç Dünyaya Yolculuk - 12/02/2019
Hazreti İnsan, Sonsuz Kulluk, Fakr’a Övgü ve Aşk Mesleği kitaplarının yazarı Rabia C. Brodbeck, Ağla isimli yeni kitabında ‘kendi hayat hikayesini’ anlatıyor.
Müslümanlara çeşmeden su içmek haram değil mi? - 09/03/2018
Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: “Her kula helâl, Müslüman’a haram!”
Ey Bu Günahkâr Kulun Rabbi! Duası - 18/02/2017
Benim ve Bu Duama Âmin Diyen Herkesin Sıkıntılarını Tez Zaman da Gider Feraha Kavuştur...
Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail'in a.s Kıssaları - 04/02/2017
"Ey Rabbimiz! (Bu hizmetimizi) bizden kabul buyur! Sen gören ve bilensin!" diyorlardı."
 Devamı