• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Mehmet Şevket Eygi
Müslüman Temiz Bir Gencin Tembelliği ve İnatçılığı
08/04/2016

LİSEDE veya üniversitede okuyan Müslüman temiz bir genç İslamî ölçülere göre reşid=ergen, yani mükellef ve sorumlu Bu temiz gence Osmanlıca öğrenmesini, gerekçelerini de anlatarak söylüyorsunuz Kabul eder gibi görünüyor, lakin öğrenmiyor. Bu öğren(e)memekte iki sebep olabilir: Ya iradesi ve gayreti yetmemektedir Yahut inadından öğrenmemektedir. Her iki halde de, gencimize verilecek not kırıktır. Onun kendi haline bırakmak gerekir. Bu kadar iradesiz veya inatçı bir kimse ileride hizmet edemez. Böyle iradesiz veya inatçı bir kimseye yatırım yapılmamalıdır. Ne hali varsa görsün!

Yine böyle temiz bir gence el yazısını düzeltmesini, güzelleştirmesini söylüyorsunuz. Bunu da yapmıyor, yapamıyor

Namazları, başında islamî bir serpuş olduğu halde kılmasını, bunun fıkhımızda Sünnet ve edeb olduğunu anlatıyorsunuz, yine dinlemiyor.

Cep telefonu konusunda uyarıyorsunuz. Ziyaretlerde, büyüklerin yanında, sokaklarda cep telefonu ile konuşmanın, bu aleti kurcalayıp durmanın çok ayıp olduğunu; cep telefonu manyağı, hastası, fetişisti, delisi, bağımlısı olmanın akıllı ve terbiyeli temiz bir Müslüman gence yakışmayacağını anlatıyorsunuz. O, bu uyarı ve nasihatleri hiç dinlemiyor, hiç kaale almıyor ve cep telefonu konusunda olanca görgüsüzlüğü ve terbiyesizliği sergilemekte fütursuzca devam ediyor. Maalesef bu gencimiz, bu haliyle hizmet edemez. Ona yatırım yapılmamalıdır.

İleride İslam a, bu memlekete, bu halka, bu devlete (rejime değil), insanlığa hizmet edecek gençlerin bilgi; kültür, ahlak karakter ve aksiyon; sanat güzellik ve estetik boyutlarının çok güçlü ve gelişmiş olması gerekir.

Hizmete yönlendireceğimiz gençlerin islamî kriterlere göre yetiştirilmesi gerekir.

Mademki lisede veya üniversitede okuyorlar, mutlaka okuma yazma bileceklerdir. Türkiye Müslümanları için okuma yazma Türkçenin Kur an yazısı ile okunup yazılması demektir. Hiçbir Müslüman gencin bu yazıyı dışlamaya, öğrenmemeye hakkı yoktur.

İleride hizmet edecek genç Kur an, Sünnet, Cemaat Müslümanı olarak yetiştirilmelidir. Ehl-i Sünnet edebine göre namaz (ihramlı kıyafet dışında) başı örtülü olarak kılınır. İnatla başı açık namaz kılan gençlere yatırım yapılmamalıdır.

Daha nice şartlar vardır:

1. Yetiştirilecek gençler, Şeriat Ümmet ve Hilafet şuuruna sahip olmalıdır.

2. Onlara, özet olarak Ehl-i Sünnet akaidi okutulmalı ve öğretilmelidir.

3. Beş vakit namazı dosdoğru kılmaları gerekir.

4. Ruhbanları erbab haline getirmemeleri, putlaştırmamaları onlara öğretilecektir.

5. Onlara, başka meşreplere mensup ehl-i Tevhid ve ehl-i Kıble Müslüman kardeşlerini dışlamamaları, ötekileştirmemeleri, onları sevmeleri öğretilmelidir.

6. Hizmete yönlendirilecek gençler gıybet ve iftira etmemeli, yalan söylememelidir.

7. Onlara eski İslam Osmanlı İstanbul kültürü, ahlakı, terbiyesi, görgüsü, nezaketi, kibarlığı, efendiliği, mürüvveti öğretilmelidir. Bu lafla olmaz. Ehliyetli, icazetli, liyakatli hocalar tarafından öğretilebilir ancak.

8. İleride hizmet edecek gençlerimiz ihlas dersleri verilmelidir. İhlassız hizmetkar olmaz, sadece din sömürücüsü bir canavar olur.

9. Gençlerimize Büyük Cihad dersleri verilmelidir. Nefs-i emmâresini yenmiş, dizginlemiş, kontrol altına almış olmayanlardan köy olmaz, kasaba olmaz.

10. Müslüman genç asla ve asla holiganlık, militanlık yapamaz, taassuba (fanatizme) kapılamaz. Onun bu konuda iyi yetiştirilmesi gerekir.

11. Mezhepsizlerden, bid atçilerden, sapık fırkalara meyl etmiş olanlardan, dini imanı para ve menfaat olanlardan, reformculardan, light ve ılımlı İslamcılardan, dinde yenilik değişim isteyenlerden, sekter zihniyetlilerden başarılı hizmetkâr yetişmez. Onlar hizmet eder gibi görünseler de, gerçekte edemezler.

***

İleride hizmet edemeyecek derecede iradesiz, inatçı, derlenip toplanmaz gençlerimiz yine bizim çocuklarımızdır ama onlara yatırım yapılmaz.

Ümmet-i Muhammed (Salat ve selam olsun ona) necat bulmak, iflah olmak, kurtulmak, zilletten izzete geçmek, hür ve haysiyetli bir hayat sürmek istiyorsa; en akıllı, en istidatlı, en kabiliyetli, cevheri ve kumaşı en kıymetli, en firasetli, en sağduyulu çocuklarını islamî hizmetler için yetiştirmelidir.

Subaylık Öğretmenlik Hademe-i hayrat (din görevlisi) İdarecilik Hukuk Sanat Edebiyat Tarih Mimarlık Hizmette öncelikli sahalar bunlardır.
08 .04.2016    


99 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dine işkembeleriyle bağlı olanlar - 23/02/2019
Siyasî iktidarlara yanaşacak ve şahsı için menfaat elde edecek. Böyle sahte hizmetkâr olmaz olsun!
En iyi ve hayırlı ev - 27/01/2017
EN iyi, huzurlu ve hayırlı ev: İçindekilerin ilim irfan ahlak fazilet hikmet sağduyu sahibi olduğu, Yaratana ibadet ettikleri, O’nu andıkları, O’nu unutmadıkları, azgınlık yapmadıkları evdir.
Müslümanlar ve Şeriat - 31/08/2016
Müslüman halkın büyük kısmı Şeriat konusunda cahil kalmışsa, bunun mes uliyeti bilenlere ait değil midir
Fransada ve Bizde Liseler! - 09/04/2016
Fransa da lise vardır, çünkü orada güçlü bir eğitim verilmekte, hem lise bitirme, hem de bakalorya imtihanları yapılmaktadır.
Allah Belâlarını Versin! - 07/04/2016
ZARURET olmadığı halde rüşvet veren kişiye: Allah belânı versin! Rüşvet alan kişiye: Allah bin kere belanı versin!
Kavakibîler Yüzünden - 06/04/2016
Suriye nin bugünkü feci hale düşmesinde Abdurrahman Kavakibî (1855-1902) gibi aykırı adamların rolü büyüktür. Bu zat Sultan Abdülhamid rejimine düşmandı, Araplar için sosyalist bir rejim istiyordu.
Küçük Cümleler - 02/04/2016
Çok önemli ve hayatî bir seçimdir: Rahmanîler dairesi içinde olmak, Tâgutîler safında olmamak.
Olağanüstü Gündem - 06/01/2016
GÜNLÜK rutin hayat devam eder. Ne zamana kadar? Ölünceye kadar.
Nurusabah Bey ile Röportaj - 29/12/2015
Soru: Şeriat elden gitti… Din elden gidiyor… Ümmet param parça… İmanlar tehlikede… Azgınlıklar tufan olmuş… Siz aziz kardeşimiz bu vahim durumda ne yapıyorsunuz acaba?
 Devamı