• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

Meral Demirtaş

Meral Demirtaş
meral@muhsindemirtas.com.tr
İlim talebesine nasihatler
16/06/2016

İlim talebesi, bütün vakitlerinde ilim ve fazîlet elde etmeye gayret etmelidir.

Talebe ilim tahsil ederken, duyduğu faydalı şeyleri yazmak için yanında muhakkak kalem bulundurmalıdır. Çünkü “Ezberlenen şeyler uçar yani unutulur, yazılanlar kalır. İlim, öğrendikleriyle amel eden kâmil âlimlerin ağzından alınır. Zîrâ onlar duyduklarının en güzellerini öğrenirler, öğrendiklerinin de en güzelini söyleyip öğretirler.” 

Buhârâ âlimlerinden Hüsâmüddin (rah.) oğluna, “Her gün ilim ve hikmetten az da olsa bir şeyler öğrenip ezberlemesini” nasihat etmiş ve “Her gün öğrendiklerin az da olsa kısa bir zaman sonra çok olur” demiştir. 

Ömür kısadır, ilim ise çoktur. Hayatı, vakitleri boş yere geçirmemek, geceleri ilim öğrenmek için fırsat bilmek lâzımdır.

Yahya bin Muâz er-Râzî (rah.) “Geceler çok uzundur, uykuda geçirerek kısaltma; gündüzler de aydınlıktır günahlarınla karartma.” demiştir.

Talebeler, ilim ve yaşça büyüklerinden istifade etmeli, fırsatı kaçırmamalıdır. Çünkü geçen vakitler ve giden âlimler geri gelmez. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Hayır ve bereket büyüklerinizle (âlimler ve evliya ile) beraberdir.” buyurmuştur. Zîrâ onlar birçok şeyi tecrübe etmişlerdir. Dolayısıyla onlar, hayır ve faydanın hangi sözde, hangi harekette olduğunu daha iyi bilirler.

Hz. Ali (k.v.) “Bir ilim tahsil ederken asla ihmal etmeden öğrenmeye devam et. Zîrâ Allâhü Teâlâ’nın ilminden yüz çevirmek kişiye dünyada ve âhirette zarar ve üzüntü olarak yeter. Bu vaziyete düşmekten Allâh’a sığın, gece ve gündüz duâ et.” buyurmuştur.

İlim tahsil ederken karşılaşılan sıkıntı ve zorluklara katlanmak lazımdır. 

Yağcılık yapmak hoş görülmemiştir. Ancak ilim tahsil ederken hocalara, arkadaşlara onlardan istifâde edebilmek için yapılabilir. (Ta’lîmü’l-Müteallim)Paylaş | | Yorum Yaz
571 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bismillahirrahmanirrahim - 06/01/2016
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Bir sıkıntıya düştüğün zaman ‘Bismillâhirrahmânirrahîm, velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm’ de. Muhakkak ki Allâhü Teâlâ bu duâ sebebiyle dilediği belâları bertaraf eder.” (Hadîs-i Şerîf)