• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Meral Demirtaş
meral@muhsindemirtas.com.tr
Bismillahirrahmanirrahim
06/01/2016

Muhterem okurlar

Bugün burada ilk defa yazıyorum ve yazıma başlarken de Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlıyorum. Herşeyin başıdır Besmele... 

Bir müslümanın hayırlı bir işe başlamak istediğinde o işin bereketli ve kâmil olması için başında “Bismillâhirrahmânirrahîm” ve sonunda “Elhamdülillâh” demesi sünnettir. 

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri bir hadîs-i şerîflerinde buyurdular ki: 

“Besmele ve hamd okunmadan başlanılan her iş kesiktir(bereketten mahrumdur).” Yani, mühim bir işe besmele ve hamd ile başlanmazsa o iş eli kesik insan gibi noksan olacağından arzu edilen fayda elde edilemez demektir. 

İmam Fahruddîn-i Râzî, Tefsîr-i Kebir’de der ki:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hazretleri, Ebû Hüreyre’ye (r.a) şöyle buyurmuşlardı:

“Ey Ebû Hüreyre! Abdest alacağın zaman ‘Bismillah’ de! Zîrâ amellerini yazmaya memur olan hafaza melekleri, abdestini bitirinceye kadar senin için devamlı sevap yazarlar…”

“Bir çocuğa ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ öğretilince kabirde azâb olunan babası affolunur.”

Besmele-i şerîfenin faydalarını saymak mümkün değildir. Her mü’min besmele-i şerîfenin saâdet anahtarı olduğunu bilip dâimâ okumalıdır. 

Tefsîr-i Hanefî’de şöyle geçer: 

Kıyâmet gününde Cenâb-ı Hak, bir kulunu cehenneme götürmeleri için Zebânî’lere emreder. O kimseyi cehennem kapılarına getirdiklerinde, dünyada her hayırlı şeyin evvelinde besmeleye devam ettiği için yine âdeti olduğu üzere ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ der. Allâh’ın ismi hürmetine cehennem ateşi o kimseye yaklaşmaz, onu yakmaz. Cehennemin muhafızı Mâlik, azap etmesini emretse de cehennem: 

“Allâh’ın ismini zikreden kimseyi nasıl yakayım” der. İşte besmele-i şerîfe’nin fazîleti ile cehennem ateşi o kimseden uzak olur. 

İlk defa yazmam münasebeti ile yazılarımın siz değerli okurlarımız tarafından istifade edilmesi tek temennimdir. Paylaş | | Yorum Yaz
644 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İlim talebesine nasihatler - 16/06/2016
Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İlim öğrenmek için (evinden) çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizi)