• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Fatma Tuncer
Kitabını anlamayan Müslüman
06/01/2016

On yılı aşkındır annelerle eğitim çalışmaları yapıyorum. Gördüğüm kadarıyla anneler çocukların eğitiminden tutun da aile ilişkilerine sosyal yaşamlarına kadar her konuda interneti açıp bir şeyler okumuşlar. Fakat ne yazık ki, hiç işlerine yaramayacak onca bilgiyi zihinlerinde taşırken, hayatlarına yön verecek, yüce kitabımız Kur’an’ı, Hz. Peygamberin örnek yaşamını yeterince tanımıyorlar. Kendilerine günde ne kadar Kur’an okuyabiliyorsunuz diye sorduğumda arada Cuma sohbetleri yapılıyor orada okuyoruz bir de Ramazan’da mukabelelere katılıyoruz diyorlar. Okullarda çocuklarımız dini eğitim alıyorlar, artık dinlerini özgürce öğrenme ve yaşama hürriyetine sahipler fakat Kur’an’ı yeterince tanımıyorlar. Oysa dini eğitime ağırlık verilen bir toplumda fertlerin dinlerini daha iyi tanımaları ve yaşamaları beklenir. Bizler dindarlaşıyoruz diye kendimizi avutmaya devam etsek de, insanlarımızın Kur’an’la ilişkisi, sadece kulaktan dolma bilgilerden ibaret. Gençler Kur’an okumak yerine popüler kitaplara, popüler dizilere yöneliyorlar. Ebeveynlerimiz ise Kur’an’ı kütüphanenin üst raflarına koyuyor ve sadece Ramazan aylarında ya da ölen yakının cenazesinde açabiliyorlar. Kur’an’ı öpüp başlarına koyuyorlar, yüksekte taşıyıp hürmetlerini ikrar ediyorlar. Fakat Kur’an’ı tanımıyorlar, anlamıyorlar ve Kur’an’ın sunduğu reçeteyi kullanamıyorlar.

Günümüz çocukları teknolojiyi kullanıyor, bilgiye kolay yoldan ulaşıyor, kendilerini ifade etmekte zorlanmıyorlar. Çocuklarımızın özgüvenleri yüksek fakat bu çocuklar değerleri ile barışık değiller. Kur’an’ı yeterince tanımıyorlar. İşe yaramayan birçok bilgiye ulaşıyor ve okuyorlar fakat kökleri ile bağlarını güçlendirecek ve kendilerine yön gösterecek başucu kitaplarını okumuyor, yabancı kaynaklardan besleniyorlar. Yaşamlarının büyük bir kısmını okullarda geçiriyor, akla hayale gelmeyecek bilgiler ediniyorlar fakat dünyaya niçin geldiklerinin farkında dahi değiller. Kendilerini tanımıyorlar, Allah’ın koyduğu yasalardan haberdar değiller, Kur’an’a vakit ayırmıyorlar.

yazının devamı >>>>> 461 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Onu bir daha görebilir miyim? - 27/01/2017
Gözlerime bakıyor ve beni tanımaya çalışıyordu. Artık emin ellerdeydi, sokaktan karakola oradan da yetimhaneye gidecek ve yaşamının önemli bir bölümünü burada geçirecekti.
Masal gibi hayatlar - 02/04/2016
Kadın gözlerini duvardaki fotoğrafa dikmiş bakıyordu. Mıhlanmış bir heykel gibi uzun süre o vaziyette bekledi. Sonra olduğu yere oturdu ve derin düşüncelere daldı.
İki tür yalnızlık - 29/12/2015
Anne karnında yalnızdık. Karanlık bir tünelde, hayata açılacağımız günü beklerken sadece annemizin nefes alış verişlerini işitirdik.
Savaşın getirdiği yıkım (1) - 27/12/2015
BİR kurumda temizlik elemanı olarak çalışan hanımefendi, elindeki paspası hızla çekiyor ve “Ruslar bizimle savaşacakmış, ben buna güler geçerim.
Tahterevalli misali insanlar - 23/12/2015
Menfaatçi insan, tıpkı tahterevalli gibidir, fayda umduğu kişiye göre şekil değiştirir. Değer algısı yoktur, bugün doğru dediğine yarın yanlış der, bugün kabul ettiği şeyi yarın reddeder.
Duygusal bir toplumuz - 22/12/2015
Yıllar önce yazar bir beyefendi okuyucuyla ilgili duygularını şöyle ifade etmişti: “Romanlarımda dramatik olayları ele alıyorum.
Aynanın öteki yüzü - 21/12/2015
Yoldan geçerken başınızı çevirip kahvelerde ömür tüketen insanlara baktınız mı hiç?