• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Osman Ünlü
Müslüman olarak kalabilmek
29/12/2015
Sual: İman ve ibadet bilgilerini öğrenmeden bir kimsenin ve çocuklarının Müslüman olarak kalması mümkün müdür?

Cevap: Ehl-i sünnet itikadını, ilmihâl bilgilerini öğrenmeyen ve çocuklarına öğretmeyenler, Müslümanlıktan ayrılmak, küfür, inkâr felaketine düşmek tehlikesindedir. Böyle kimselerin duaları kabul olmadığı gibi, imanlarını da koruyamazlar. Resulullah efendimiz;

(İlim bulunan yerde Müslümanlık vardır. İlim bulunmayan yerde Müslümanlık kalmaz) buyurmuşlardır. Ölmemek için, yemek, içmek lazım olduğu gibi, dinden çıkmamak için de, dinini, imanını öğrenmek lazımdır. Ecdadımız, her zaman toplanır, ilmihâl kitaplarını okurlar, dinlerini öğrenirlerdi. Ancak, böylece Müslüman kaldılar, İslamiyetin zevkini aldılar ve bu saadet ışığını bizlere, doğru olarak ulaştırabildiler. Bizim de Müslüman kalmamız, yavrularımızı içimizdeki ve dışımızdaki din düşmanlarına kaptırmamamız için, birinci ve en lüzumlu çare, her şeyden önce Ehl-i sünnet âlimlerinin hazırladığı ilmihâl kitaplarını okumak ve öğrenmektir. Çocuğunun Müslüman olmasını isteyen ana baba, çocuğuna Kur’ân-ı kerimi öğretmelidir. Fırsat elde iken okumalı, öğrenmeli, çocuklara, sözümüzü dinleyenlere de öğretmelidir. Çocuk mektebe, okula gittikten sonra öğrenmesi güç hatta imkânsız olur. Felaket gelince, ah etmek fayda vermez. İslam düşmanlarının, tatlı, yaldızlı kitaplarına, gazetelerine, dergilerine, televizyon ve radyolarına, filmlerine aldanmamalıdır. Kendimizi ve çocuklarımızı ateşten korumalıyız.
           ***

Sual: Dinden haberi olmayan cahil kimselere, "imanın, İslamın şartını say bakalım!" diyerek, onların imanı olup olmadığını test etmek doğru olur mu?

Cevap: Kimseden bir şey öğrenmemiş, kitap okumamış cahil kalmış kimselere, imanın, İslamın şartını sormamalı, onlara, imanın, İslamın şartlarını sayıp, söyleyip, "bunlara inandın mı?" demelidir. "Evet inandım" deyince bunların Müslüman olduğu anlaşılır. Böyle cahil kimselere, iman ve İslam sorulduğu vakit, cevap veremezlerse, zararı olmaz. Çünkü, bunun cevabını, belli, muntazam kelimeleri söylemek sanarak, bilmiyorum diyebilirler. Yani imanı bilmiyorum değil de, imanın nasıl söyleneceğini bilmiyorum derler.

           ***

Sual: Birkaç kişi ile kılınan cenaze namazı, daha sonra cemaat çok olsun diye tekrar kılınabilir mi?

Cevap: Cenaze namazı bir kere kılınır. Bir kadın kıldıktan sonra bile, tekrar kılınırsa, nafile olur. Cenaze namazını nafile olarak kılmak mekruhtur.


445 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kalbi, namaz kılmak temizler - 23/02/2019
Bir kimsenin kalbindeki kötü düşünceler, kötü huylar giderilebilir mi, eğer giderilir ise bunlar ne ile temizlenebilir?
Allahü teâlâ için darılmak - 27/01/2017
Hubb-i fillah, Allahü teâlâ için sevmek; buğd-i fillah ise, Allahü teâlâ için sevmemek demektir.
İnsanın ömründe değişiklik olur mu? - 06/01/2016
Levh-i mahfuzda, olacak değişiklikler, ömürlerin artması ve kısalması, ezelde yazılmıştır ki, buna kazâ-i mu’allak denir.
Dua ve sadaka belayı önler - 27/12/2015
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Kazâ-i muallakı, hiçbir şey değiştiremez. Yalnız dua değiştirir ve ömrü, yalnız, ihsan, iyilik arttırır."
Âlemlere rahmet olarak gönderildi - 23/12/2015
Muhammed aleyhisselam, son Peygamber ve Seyyidil mürselîn, bütün resullerin en üstünü olarak, âlemlere rahmet ve kıyamet gününün şefaatçisidir.
Mevlid kandili - 22/12/2015
Mevlid gecesi; dünyadaki bütün insanlara Peygamber olarak gönderilen, Muhammed aleyhisselamın doğduğu gecedir...
Mevlid okumak ibadettir - 21/12/2015
Mevlid okunmasına, çeşitli bahanelerle karşı çıkanlar oluyor. Mevlid okumak, Peygamberimizin hatırlanması, anılması sebebiyle bir ibadet değil midir?
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27929.3164
Euro10.803310.8465