• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Mevlüt Özcan
Yılbaşı bizim bayramımız değildir
27/12/2015

Hıristiyanlık zafer kazandıktan sonra Saturnali Bayramı, Hz. İsa’nın (a.s.) doğum günü bayramı olarak kilise tarafından kabul edilmiştir. Bu mevlid-i İsa Bayramı (Hz. İsa’nın (a.s.) doğum günü) ilk defa Roma’da tes’id edilmiş (Bayram olarak kutlanmış)’dır.

Hıristiyanlığın ilk üç asrında bu tür dini bir bayram yoktur. ilk Hıristiyanlar ikinci asra kadar sâdece Rûhu’l-kuds zuhuru ve Hz. İsa’nın (a.s.) vaftizi hâtırasını anmak için ocak ayının ilk haftasında âyin yapmışlardır. Hz. İsa’mım (a.s.) tâlim ettiği Hıristiyanlığa inananlar, takriben aradan üç asır geçtikten sonra, dinlerinin asli hüviyetini koruyamamışlar, eski Roma ve Yunan paganizminin Hıristiyanlığa müdahalesini önleyememişlerdir. Hıristiyan din bilginleri, bu paganizm afetiyle mücadelede acze düşünce, paganizmi Hıristiyanlık açısından izah etme zorunda kalmışlardır; hatta paganizm unsurlarının inanç konusundaki kitaplara girmesine bile göz yummuşlardır. Böylece Hz. İsa’nın (a.s.) tebliğ ettiği saf Hristiyanlıktan her geçen gün biraz daha uzaklaşmışlardır.” (Abdülkadir İnan, Hurafeler ve Menşeleri, Sf: 5, Ankara-1962)

Bu ülke halkının çoğu geçim sıkıntısı çekerken ve ülkenin hâlâ ekonomik sıkıntısı varken yılbaşı israfı ile yalnız manevi yönden değil maddî yönden de çok şey kaybetmekteyiz. Yılbaşlarında ev ve çevreyi ilk defa 1521’de Fransa’da süslemişlerdir.

Doğu Roma imparatoru Konstantin M.S. 321 yılında Hıristiyanlığı bozdu. Putperest âdetleri soktu. Teslis (üçlü Tanrı) sapık itikadını koydu. M.S. 325’te İznik’te din konseyinde güneşe tapan putperestlerin âdetlerinin kabulü ile Noel ve Yılbaşı M.S. 354’de Roma’da başlamış oldu.

Yılbaşı, global (evrensel) kültür kandırmacası ile aşağılayıcı bir teslimiyet ile içimize sızmış bir habis urdur. Türkiye’de kel keleş bir grubun ısrarla Hıristiyan geleneğini yılbaşı yutturmacası ile kutlaması milletimizi tehlikeli uçurumlara itelemektedir. Asırlardır sinsice yürütülen kültür emperyalizmi ile dinini yaşayanlara “sakıncalı personel”, İslâmiyet ise “İrtica” maskesi ile ülkenin bir numaralı tehlikesi gibi göstermektedirler. Bu acıyı Müslümanların duyarlı olanları iliklerine kadar duyuyor.

YAZININ DEVAMI >>>>>> 396 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yaptıklarımızın gerekçesi - 27/01/2017
“Ey insanlar! Rabbinizden korkun. Hiçbir şeyin fayda vermeyeceği günden korkun. Şüphe yok ki, Allah’ın vaadi haktır. Sakın sizi dünyanın cazibesi aldatmasın” buyrulmaktadır. (Lokman Suresi, Âyet: 33)
Henüz vakit gelmiş değil - 02/04/2016
Şu dünyanın çilesinden bıkmış ıstırapları azap yumağı halinde büyüyenleri bana yönelmeye çağırıyorum.