• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Mehmet Barlas
Gerçekler dünyasından ancak şiirlerle kaçılabilir
27/12/2015

Örneğin biz yıllarca "Türkiye Cumhuriyeti"nin 1920'ler dünyasının benzersiz bir örneği olduğunu şarkılarla, şiirlerle söylemedik mi? 

Yenilginin sonucu 

Oysa 1'inci Dünya Savaşı sonunda yenilen imparatorlukların tümü çöküp dağılmış, bunlardan pek çoğu da cumhuriyet olmuştur. Bunlara örnek olarak Alman İmparatorluğu'ndan çıkan "Weimar Cumhuriyeti"ni, Avusturya Macaristan İmparatorluğu'ndan çıkan "Avusturya Cumhuriyeti"ni gösterebiliriz. Neticede Rus Çarlığı da 1'inci Dünya Savaşı yenilgisi sonunda "Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri" olarak yeniden doğmamış mıdır? 

Mucize değil ki... 

Osmanlı İmparatorluğu'nun bir bölüm toprakları üzerinde doğan Türkiye Cumhuriyeti de bu sürecin bir yansıması değil midir? Ama "Biz bize benzeriz" inancına göre Türkiye Cumhuriyeti'nin doğumu bir mucizedir ve benzeri olmayan eşsiz bir siyasi olgudur. Her ülkede ve her toplumda var olan tarihsel ve güncel olguların bazılarının sadece biz Türklere özgü özellikleri yansıttığı inancı, hepimizin genlerindeki temel bilgilerden bir tanesi değil midir? 

Blok seçimi 

Düşünün ki 2'nci Dünya Savaşı ertesinde ya Amerikan Bloku'na katılarak demokrasiyi seçmek durumundaydık, ya da Demirperde ülkelerinden biri olarak Sovyet uydusu komünist rejimlerden biri olacaktık. Kısacası o dönemde çok fazla seçenek yoktu. Bu süreç, bizim çok partili demokrasiye geçişimizi de zorunlu kılmadı mı? 

Günün gerçekleri 

Bugünün dünyasında da böyle gerçekler ve global dengeler var... Bunları doğru değerlendiremediğiniz ya da görmezden geldiğinizde, bunlar size kendilerini şu ya da bu şekilde kabul ettirirler. Bu açıdan bakıldığında alınan kararlar geçmişin özlemlerini veya hayallerini değil, bugünün ve geleceğin gereksinimlerini karşılamayı amaçlamalıdır. Yaşayanların beklentileri yaşamayanların söylemleri karşısında öncelikli olmalıdır. İçinde bulunduğunuz "Zaman"ın dışına ancak şiirlerde çıkabilirsiniz... 

Yazının devamı için tıklayın >>


271 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çok gecikerek olsa da uyandık artık - 02/04/2016
Çok gecikerek olsa da uyandık artık
Hiç seçim kazanamayan muhalefetin lideri olmanın zorlukları - 06/01/2016
İktidara bir türlü alternatif olamayan ve her seçimden yenik çıkan muhalefet partisinin lideri olmak gerçekten kolay değil...
Bunlar yorumcu değil falcı olsaydı sorun çıkmazdı - 29/12/2015
Gelecekte olabileceklere dönük tahminleri seslendirmek için seçebileceğiniz mesleklerden biri "Falcılık" ise diğeri de "Yorumculuk" değil midir?
Demirtaş bundan sonra da Trump ile buluşmalıdır - 23/12/2015
Bazı kişileri ve olayları olması gerekenden fazla ciddiye almıyor muyuz?
Zamanı müsrifçe harcayanları sonunda zaman harcar - 22/12/2015
Toplum olarak "Zaman müsrifi" olduğumuzu söylersek, hata etmiş olmayız...