• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Fehmi Koru
Yine, yeni, yeniden...
23/12/2015

O alanda alınan bir kararla ülkenin gittiği istikametle birlikte iç politik öncelikler de değişebilir. 

Hatırlatayım: ABD bir zamanlar Çin’e karşıydı, ona “düşman” muamelesi yapıyordu. Richard Nixon önce iki ülkenin masa tenisi takımlarını yarıştırdı, sonra da kimselere duyurmadan çıktığı bir yolculukta Çin’e de uğradı (21 Şubat 1972).Mao ile Nixon’un Pekin’de el sıkışırken çekilmiş fotoğrafları yayımlandığında, Amerikalılar gördüklerine inanamadılar. 

Bugün ABD’nin en büyük ticari ortağı Çin. ABD devletinin borçlarının büyük bölümü, devlet tahvili satın alan Çin’in portföyünde.

İran da ABD’nin “düşman” saydığı ülkelerden değil miydi? Barack Obama, İran’ın yeni cumhurbaşkanını tebrik için telefon edince, ikili ilişkileri farklı bir zemine taşıyan yolu da açmış oldu. 

Fransa ile Almanya iki dünya savaşında karşı karşıya gelmişti. Hatta Almanlar, 2. Dünya Savaşı’nda Paris’i işgal etmişti. İki ülke bugün Avrupa Birliği içerisinde, 60 yıl önce yaşananları hatırlamaz görünüyor. 

Sözün kısası şu: Devletler arasında ebedi dostluklar veya ebedi düşmanlıklar yoktur; ulusal çıkarlar neyi gerektiriyorsa öyle davranılır. Politikalarını etkilemek istediğiniz ülkelerle asgari düzeyde de olsa ilişkilerinizi sürdürmeniz gerekir.

Yazının devamı için tıklayın >>


303 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Biz birbirimizi yerken... - 06/01/2016
Önce şu temel gerçeği paylaşayım: Her türlü ihtilafta taraflar genellikle kendilerinin haklı olduğuna inanır, hep karşı taraf suçlanır...
O fotoğraf yanlış - 29/12/2015
Acaba Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, “Demokratik Toplum Kongresi”tarafından açıklanan 14 maddelik bildirgeyi benimsiyorlar mı?
Dış politik çizgimiz değişiyor ama neden? - 22/12/2015
Türkiye’nin dış politikasında önemli dönüşümler yaşanıyor. Ürkelim, korkalım, telaşa kapılalım mı?