• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 13° 7°
Muhsin Demirtaş
destek@muhsindemirtas.com.tr
İbadet Allah'ın Yardımı İledir
22/12/2015
İnsanın vücudu, yaptığı amelleri, hepsi sırf Allâhü Teâlâ’nın nimetidir. İnsan bunları hak ederek kazanmamıştır, Allâh vergisidir. Bunu iyi düşünen kimse devâmlı tevâzu ile Rabbine şükreder ve nimetin elden çıkmasına sebep olacak şeylerden hep sakınır.

Hz. Dâvûd aleyhisselâm şöyle dedi: “Ya Rabbi, hiçbir gece yoktur ki âl-i Dâvûd’dan bir kimse kâim (namaz kılıyor) olmasın ve hiçbir gün yoktur ki âl-i Dâvûd’dan bir kimse sâim (oruçlu) olmasın. Hiçbir sâat yoktur ki âl-i Dâvûd’dan bir âbid sana ibâdette bulunmasın. Her halde ya namaz kılar veyahut oruç tutar veyahut seni zikreder bir âbid bulunur.” dediğinde, Hz. Mevlâ şöyle buyurdu: “Yâ Dâvûd, bu dediklerin nereden meydana geliyor, ancak benim muvaffak kılmam ve yardımımla değil mi? Eğer benim yardımım olmasa idi hiçbir şeye güç yetiremezdin.”

Ashâb-ı Kirâm, Huneyn gününde kuvvet ve çokluklarına güvenerek “Bugün biz herhalde gâlib oluruz.” dediler. Derhâl Allâhü Teâlâ Hazretlerinin (meâlen) “Muhakkak ki, Allah size birçok mevkilerde yardım etmiştir. Huneyn gününde de. O gün ki çokluğunuz sizi güvendirmişti, fakat bu size bir fâide vermemişti. Yer yüzü o genişliğiyle başınıza dar gelmişti. Sonra bozularak arkanıza dönmüştünüz.” (Tevbe Sûresi, âyet 25) buyurduğu üzere çokluklarına rağmen ilk anda dağılmışlar ve ondan sonra yine ancak Allâh’ın yardımı ile galip oldular.

İşte bu hikmetlerden dolayı Allâhu Teâlâ, Kurân-ı Kerîm’inde (meâlen) “Ve eğer üstünüzde Allâh’ın lütfu ve rahmeti olmasa idi sizden hiçbir kimse ebediyen temize çıkamazdı. Velâkin Allah dilediğini temize çıkarır ve Allah hakkıyla işitici ve bilicidir.” (Nûr sûresi, âyet 20) buyurmuştur.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) “Sizden hiç birinizi ameli kurtaramaz.” buyurdular. Ashâb-ı Kirâm “Yâ Resûlallâh, sizi de mi kurtaramaz?” dediler “Evet, Allâhü Teâlâ rahmetiyle muhâfaza buyurmadıkça amelim beni de kurtaramaz.” buyurdular.


Paylaş | | Yorum Yaz
158 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Müslümanlara çeşmeden su içmek haram değil mi? - 09/03/2018
Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: “Her kula helâl, Müslüman’a haram!”
Ey Bu Günahkâr Kulun Rabbi! Duası - 18/02/2017
Benim ve Bu Duama Âmin Diyen Herkesin Sıkıntılarını Tez Zaman da Gider Feraha Kavuştur...
Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail'in a.s Kıssaları - 04/02/2017
"Ey Rabbimiz! (Bu hizmetimizi) bizden kabul buyur! Sen gören ve bilensin!" diyorlardı."
Bir saatlik adalet, yetmiş yıl ibadetten daha hayırlıdır. - 27/01/2017
“Adâlette bulununuz. Şüphe yok ki, Allahü Tealâ âdil olanları sever.” (Hucurat sûresi, âyet 9) buyurulmuştur.
Namazın Farz ve Vacipleri - 21/07/2016
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kişi, altmış sene namaz kılar, fakat onun bir namazı bile kabul olunmaz. Zira o rükûyu tam yapsa secdeyi tam yapmaz, secdeyi tam yapsa rükûyu tam yapmaz.” (Hadîs-i Şerîf, Musannef-i İbn-i Ebî Şeybe)
Ahlaki değerlerin eğitim ve öğretiminin önemi -2- - 20/06/2016
Allahü teâlânın, kullarına, râzı olduğu yolu göstermek için zaman zaman Peygamberler gönderdiği, akl-ı selîm sâhibi herkes tarafından kabul edilen çok açık bir husustur.
Ahlaki değerlerin eğitim ve öğretiminin önemi -1- - 16/06/2016
Peygamberler, insanlara, doğru yolu göstermek, onları Cenâb-ı Hakk’ın beğendiği yola kavuşturmak, yüksek ahlâk sâhibi insanlar olmalarını temin için gönderilmişlerdir.
Sıla-i Rahim - 13/05/2016
Hısım ve akrabaya iyilik, insanın malına ve ömrüne bereket verir.
Cafer-i Sadık ile Rafizi - 02/05/2016
Kûfede bir râfizî var idi. Adı Abdülmecîd bin Abdülgaffâr idi. Ca'fer-i Sâdık (k.s) hazretlerinin hûzuruna vardı ve. aralarında şu konuşma geçti.
 Devamı