• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 13° 7°
Muhsin Demirtaş
destek@muhsindemirtas.com.tr
Şimdi günahlardan arınma zamanı
22/12/2015
Ramazan ayının habercisi mübarek üç aylar başladı. Regaib Kandili ise inşa Allah 24 Mayıs Perşembe akşamı idrak edilecek.

Recep ayının başlangıcında Peygamberimiz şöyle dua ederdi.

''اللهم بارك لنا في رجب وشعبان وبلغنا رمضان ''

“Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübârek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259.)

Allahu Teâlânın, mekânlar içinde mukaddes mekanları; zamanlar içinde de mukaddes zamanları yaratmış olup, insanlara rahmetini ve nimetlerini çokça ihsan ettiği belli vakitleri, belli mevsimleri vardır. Haftanın günleri arasında Cuma; kameri aylardan olan ve İslâm alemince "Üç aylar" diye bilinen: Receb, Şa'ban ve Ramazan ayları bu türden feyiz ve bereketi bol zaman dilimlerindendir. 

Şüphesiz bu aylar, dünyanın ağır meşguliyetleriyle bunalan ruhlarımızı dinlendirmek ve kulluk şuuru içinde Yüce Allah'ın rahmet ve merhametine sığınmak için çok kıymetli fırsatlardır. Yüce Allah'a bu aylarda yapılacak yakarışlar, tevbe ve istiğfarlar, kalıcı iyilik ve hayırlar, gönülden paylaşılan sevinç ve kederlerin mükafatı insanlara kat be kat verilecektir.

Receb, Şaban ve Ramazan ayı, İslâm alemince "mübarek" yani bereketli aylar olarak görülmüş ve isimlendirilmiştir. Bu aylar gerçekten mübarek aylardır. Çünkü Kurban Bayramı ve Mevlid Gecesi dışındaki mübarek gün ve geceler bu aylar içindedir. İnsanlık için bir hidayet kaynağı olduğunda şüphe olmayan Kur'an-ı Kerîm bu aylardan biri olan Ramazan ayında inmeğe başlamıştır. İslâm'ın beş temel ibadetinden biri olan oruç da bu aya tahsis edilmiştir. Bu aylarda meydana gelen dinî olaylar, bu aylara kudsiyet ve hususiyet kazandırmıştır. 

Hicrî-kamerî aylardan olan ve dinî duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan; İslâm alemince de "üç aylar" diye isimlendirilen: "Receb, Şaban ve Ramazan" ayları hakkında, Enes b. Malik (R.A.) den rivayete göre Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem.) Efendimiz, "Receb Allahu Teâlâ'nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır," buyurmuşlardır.

Hadis-i şerifte Recep ayı için: "Allahu Teâlâ'nın ayı" denilmesi, bu ayın şerefine işaret içindir. Aslında bütün aylar, bütün yıllar, bütün zamanlar, bütün mekanlar, bütün varlıklar, bütün insanlar, cümle eşya her şey Cenab-ı Allah'ındır.

Eğer bize şöyle bir soru gelecek olsa ve dense ki, her şey Allahu Teâlâ'nın iken,neden "Receb Allahu Teâlâ'nın ayıdır" denmiştir. Burada ki incelik ve maksat ne?..

Bu soruya binaen biz dahi deriz ki, bundan maksat, "Recep ayında Allahu Teâlâ Hazretleri, kulları çok afv ü mağfiret ediyor; kulları çok affettiği, tevbe eden kullarını çok bağışladığı bir aydır." demek oluyor. Bu ayda Cenab-ı Zülcelal kendisine yakın olmayı dileyeni, kendisine daha da yakınlaştırır.

Receb Allahu Teâlâ'nın ayıdır. Günahları bağışlar, insanı anasından doğduğu gibi tertemiz eyler. Receb kelimesinin "Re" harfi, Allahu Teâlâ'nın rahmetine; "Cim" harfi, Allahu Teâlâ'nın cömertliğine; "Be" harfi de, Allahu Teâlâ'nın birr u ihsanına delalet eder.

Yani Allahu Teâlâ Receb ayında, başından sonuna kadar kullarına üç şekilde izzet ve ikramda bulunur. Bunlardan birisi, az emekle bol rahmet ve bereket, ikincisi, cömertlikte sınırsızlık, yani bu aya hürmet eden kullarına bol bol vermesi demektir. Üçüncüsü, cefasız birr u ihsandır ki, iyilik üzerine iyilik, yardım üzerine yardım, bağışlama üzerine bağışlamadır."

Cenab-ı Allah azze ve celle cümlemize bu ayların idrakine varmayı, sadece bu üç ayları değil, bütün ayları Rabbimize Kulluğun nişanesi yapmayı ve bilincine varmayı nasip buyursun.

Bu vesile ile Mübarek üç aylarınızı tebrik eder, Hayır ve Bereket Bulmanızı Temenni Ederim.


Paylaş | | Yorum Yaz
144 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Müslümanlara çeşmeden su içmek haram değil mi? - 09/03/2018
Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: “Her kula helâl, Müslüman’a haram!”
Ey Bu Günahkâr Kulun Rabbi! Duası - 18/02/2017
Benim ve Bu Duama Âmin Diyen Herkesin Sıkıntılarını Tez Zaman da Gider Feraha Kavuştur...
Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail'in a.s Kıssaları - 04/02/2017
"Ey Rabbimiz! (Bu hizmetimizi) bizden kabul buyur! Sen gören ve bilensin!" diyorlardı."
Bir saatlik adalet, yetmiş yıl ibadetten daha hayırlıdır. - 27/01/2017
“Adâlette bulununuz. Şüphe yok ki, Allahü Tealâ âdil olanları sever.” (Hucurat sûresi, âyet 9) buyurulmuştur.
Namazın Farz ve Vacipleri - 21/07/2016
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kişi, altmış sene namaz kılar, fakat onun bir namazı bile kabul olunmaz. Zira o rükûyu tam yapsa secdeyi tam yapmaz, secdeyi tam yapsa rükûyu tam yapmaz.” (Hadîs-i Şerîf, Musannef-i İbn-i Ebî Şeybe)
Ahlaki değerlerin eğitim ve öğretiminin önemi -2- - 20/06/2016
Allahü teâlânın, kullarına, râzı olduğu yolu göstermek için zaman zaman Peygamberler gönderdiği, akl-ı selîm sâhibi herkes tarafından kabul edilen çok açık bir husustur.
Ahlaki değerlerin eğitim ve öğretiminin önemi -1- - 16/06/2016
Peygamberler, insanlara, doğru yolu göstermek, onları Cenâb-ı Hakk’ın beğendiği yola kavuşturmak, yüksek ahlâk sâhibi insanlar olmalarını temin için gönderilmişlerdir.
Sıla-i Rahim - 13/05/2016
Hısım ve akrabaya iyilik, insanın malına ve ömrüne bereket verir.
Cafer-i Sadık ile Rafizi - 02/05/2016
Kûfede bir râfizî var idi. Adı Abdülmecîd bin Abdülgaffâr idi. Ca'fer-i Sâdık (k.s) hazretlerinin hûzuruna vardı ve. aralarında şu konuşma geçti.
 Devamı