• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Muhsin Demirtaş
destek@muhsindemirtas.com.tr
Aç Gözlü Olmanın Neticesi
22/12/2015
Bir avcı kuşları kolayca yakalayabilmek için kendini ağaç dalları, otlar ve yapraklarla gizleyip çayırlığa oturdu. Önüne bir tuzak kurup, bir avuç buğday attı.

Hiç hareket etmeden beklemeye başladı. Bu sırada karnı iyice acıkmış bir kuş gelip, yakınına kondu. Onu böyle sessiz sedasız oturur görünce:

-Sen ne yapıyorsun burada? diye sordu.

Avcı:

-Dünyadan elini eteğini çekmiş bir zahidim ben! diye cevap verdi. Hiç kimsenin işine karışmıyor, burada kendi halimde yaşıyorum...

Kuş:

- O buğdaylardan biraz yiyebilir miyim? dedi.

- Bilmem ki dedi avcı, bir yetimin emaneti bana... Ama karnın çok acıkmışsa gel ye!

Kuş, avcının gizli niyetlerinden habersiz, onu iyi yürekli ve dünya işlerinden uzaklaşmış bir zahid kimse olarak kabul edip buğdaylara saldırınca, hileci avcının ellerine düştü.

Aldatıldığını anladığında ise iş işten geçmiş, tuzakta binlerce feryada başlamıştı.

Avcı:

-Görünüşe ve söylenen her söze inanırsan sonun böyle olur işte diyordu. Tuzağa yakalandıktan sonra feryadın ne faydası var?

Avcı, tam avını alıp başka tuzak için yürüyecekken minik kuş birden konuşmaya başladı:

- Ben minik bir kuşum. Etim, dişinin kovuğunu doldurmaz. Serbest bırakırsan işine yarayacak 3 öğüt veririm. Dinle birinci öğüdüm: "Olmayacak bir söz duyarsan, asla inanma!"

Avcı şaşırmıştı. İkinci öğüdü isteyince kuş: "Beni bırak, öğüdü şu damın üstünde vereceğim" dedi. Avcı, kuşu bıraktı. Bir anda dama konan kuş:

- Geçip gitmiş şeyler için asla üzülme. Olan olmuş, biten bitmiştir. Bak, karnımda on dirhem ağırlığında kıymetli bir inci vardı. Ne yazık elinden kaçırdın.

Avcı şaşırmış ve onu serbest bıraktığına bin pişman olmuştu. Saçını başını yolmaya başlayınca kuş: 

- Niçin dövünüyorsun? Ben sana olmayacak söze asla inanma dememiş miydim? Sen karnımda inci olduğunu duyunca öğüdü hemen unuttun. Kendisi üç dirhem gelmeyen kuşun karnında on dirhem inci olur mu? Üstelik ikinci öğüdümü de unutmuş gibisin. Hani elden kaçırdığın şeye üzülmeyecektin!

Avcı, utanmış başını yere eğmişti. "Üçüncü öğüdünü ver" bari diye inledi. Küçük kuş damdan kalkıp gökyüzüne süzülürken şöyle bağırdı: Be hey sersem, sen verdiğim iki öğüdü tuttun mu ki, üçüncüsünü istiyorsun?

Uygunsuz hırs ve hevesler canların düşmanıdır. Önemli olan tehlike gelmeden önce uyanık ve tedbirli olmaktır. Felaket tufanından sonra ağlayıp sızlamışsın neye yarar?.

Ruhları şâd olsun, Mevlânâ ve emsali büyüklerin verdiği, zamanın kıymetini düşürmediği bu ölçüler, kişisel hayatımızı düzene koymada yardımcı olacağı gibi etrafımızdaki hadiseleri anlamada da rehber niteliğinde. Yok mu etrafımızda, zahid görüntülü açgözlü avcılar.


184 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ağacı Kesilen Adamın İntikamı - 03/03/2019
“Merhaba sayın belediye reisi. Bugün bu mektupla size ölüm, yeniden doğmak ve intikam üzerine bir hikaye anlatacağım…
Herkes kendine uygun olan işi yapar - 23/02/2019
İyilik yaptığınız kişinin şerrinden sakınınız
Ben Seni Seviyorum - 19/02/2019
Unuttuğumuz ya da çoğu zaman örf ve adetlerimizden dolayı yapmadığımız bir sünnettir “seni seviyorum” diyebilmek. Sevdiği insana “Ben seni seviyorum” diye sevgisini bildirmek sünnettir. Sevdiklerinize sevdiğinizi söylemek de bir ibadettir.
Allah'ın cc Yardımı Neden Gelmez? - 17/02/2019
Allâh’ın (c.c) yardımının ve bereketinin kaldırılmasının başlıca sebepleri nelerdir? Abdülkâdir Geylânî Hazretleri neden kendinizi hesaba çekin diyor?
Gerçekten Sevince Böyle Oluyor - 13/02/2019
Aşk,teslimiyettir. Teslimiyet secdedir. Secde Aşktır.
Kalp Diliyle İç Dünyaya Yolculuk - 12/02/2019
Hazreti İnsan, Sonsuz Kulluk, Fakr’a Övgü ve Aşk Mesleği kitaplarının yazarı Rabia C. Brodbeck, Ağla isimli yeni kitabında ‘kendi hayat hikayesini’ anlatıyor.
Müslümanlara çeşmeden su içmek haram değil mi? - 09/03/2018
Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: “Her kula helâl, Müslüman’a haram!”
Ey Bu Günahkâr Kulun Rabbi! Duası - 18/02/2017
Benim ve Bu Duama Âmin Diyen Herkesin Sıkıntılarını Tez Zaman da Gider Feraha Kavuştur...
Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail'in a.s Kıssaları - 04/02/2017
"Ey Rabbimiz! (Bu hizmetimizi) bizden kabul buyur! Sen gören ve bilensin!" diyorlardı."
 Devamı