• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Mahmut Toptaş
Basireti parlatmalı
22/12/2015

Bizim, tenimizi ayakta tutan bir de canımız var. Canımızın da imansızlıktan ve bilgisizlikten kaynaklanan zafiyet hastalığı olduğu gibi servet, şehvet, şöhret iştahıyla aşırı taşkınlık hastalığına tutulabilir. Her iki halde de peygamber varisi olarak bildirilen gönül doktorlarına müracaat edilmeli

Başımızdaki göz ağaçtaki çiçeği görür. Gönül gözü ise çekirdekteki çiçeği görür ve  çiçekteki meyveyi görür. Baştaki göz elmayı görür, gönül gözü ise alınmış mı, çalınmış mı? Alın teriyle mi sulanmış, kanla mı sulanmış bunu araştırır.

Baştaki göz bülbülü bir çiğnemlik et görür, gönül gözü ise dünyanın bütün müzik aletlerinin toplamından daha büyük ve güzel görür. Uluslararası ilişkilerde göz, diğer devletlerin servetini görür, gönül gözü ise o serveti elinde tutan bileği değil, o bileği yönlendiren yüreği görür ve ona seslenir.

Herkesin gönül gözü vardır. Rabbimiz bunu bize doğuştan vermiştir. Ancak bazı hatalarımız nedeniyle gözlerimiz zayıfladığı, şaşı olduğu, kör olduğu gibi gönül gözümüz de kararabilir. Yanılmalar, çift görmeler olabilir. Hâkim rüşveti cebe indirdikten sonra haklıyı haksız görmeye başlar. İşaret parmağınızı gözünüzün ucuna biraz bastırarak karşınızdakine bakarsanız, karşınızdakini çift görürüsünüz. Gönül gözünüze de baskı yaparlarsa Müslüman’ı mürteci görmeye, kâfiri entel görmeye başlarsınız.

Biz yüzümüzü ve gözümüzü günde beş vakit namazda su ile temizlerken gönül aynamızı da “takva” ile sırlamaya, amelle cilalamaya çalışırsak görüntüler net olur. Haklıyla haksız apaçık belli olur. Rabbimiz: “Ey iman edenler, eğer Allah’tan sakınırsanız O size Furkan’ı (iyilikle kötülüğü ayırt edecek nuru) verir, kötülüklerinizi örter ve afveder. Allah büyük lütuf sahibidir” buyurur. (Enfal Suresi, ayet: 29).

Allah’ın emirlerini yerine getirerek yasaklarından kaçınarak parlatılan gönül aynası, varlığa sevinmediği gibi yokluğa da yerinmez. Ayna, önünden gelip geçenlerden rahatsız olmaz. İslâm’ı hakkıyla yaşayan insanların gönlü, en hassas kuyumcu terazisinden daha hassas olur. Efendimizin ifadesiyle;

 “Haram, gönülde çarpıntı meydana getirir, helal ise gönle huzur verir.” (Cami-ül-ulum, İbni Recep 11 ve 27’nci hadislerin şerhi, senedi zayıf bir hadis).

Güzel bir gönle sahip olanlara ise Peygamber Efendimiz; “İnsanlar fetva verseler de kalbine danış” buyurmuş. (Ahmet, Müsned 3/112).

Eroin kullananın gözleri şeşi beş görmeye başladığı gibi inkârla gönlünü, haramla midesini dolduranların gönüllerinin terazisi topu kaçmış kantar gibi “hep bana, hep bana” demeye başlar. Şu anda Türkiye’nin ve dünyanın en büyük  sorunu bu.

Yolsuzluk dosyalarının temelinde İslâm’a yan bakma vardır. Fertlerin kalbi olduğu gibi toplumların da kalbi vardır. Toplumların kalbi, “Toplu vurdukça onu top sindiremez.”

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>>>>>332 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Hatasız kul, dikensiz kul olmazmış - 27/01/2017
Kendini suçlu hissederek toplumdan tecrit eden, kabuğuna çekilen birini rahatlatmak, toplum içine çekmek için söylenen atasözümüzdür.
Domuz çobanlarının koruması olmayalım - 06/01/2016
“ONUN davranışları dostane değil” derken hiç kendi söz ve davranışlarımızı gözden geçirdik mi?
Amerika’da Osmanlı köyü - 29/12/2015
1910 yıllarında Amerika’nın Missouri’nin East St. Luis şehrinde, Kansas caddesinde bir Osmanlı köyü varmış ve altı yüz haneliymiş.
İsrail’i NATO’ya hazırlıyorlar - 23/12/2015
DANİMARKALI karikatürist, Sevgili Peygamberimizi terörist kıyafetiyle çizdiğinde dünya Müslümanları ayağa kalktılar.
HER ŞEYİN PROFESYONELİ OLUR - 21/12/2015
“Profesyonel” kelimesini en iyi olarak futboldan biliriz.