• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Mehmet Şevket Eygi
Kibirli Firavun’lar Nemrud’lar
22/12/2015

İhtiyacından çok fazla büyük, çok ihtişamlı, estetik kıymeti olmayan, kitsch=rüküş eşya ve mobilya ile dolu evi yüzünden; kibirlenmek, gururlanmak, caka satmak Firavun ve Nemrud ahlakıdır, böyle bir şey olgun, vasıflı, vicdanlı, ahlaklı, faziletli Müslümana asla yakışmaz.

Lüks, israflı, pahalı otomobil konusunda da durum böyledir. İhtiyacının kat kat fazlası lüks, cafcaflı, ihtişamlı, israflı otomobili dolayısıyla gurura, kibre kapılmak Firavun ahlakıdır. Kâmil Müslüman bundan uzak durur.

Çok pahalı, lüks markalı giysileriyle, gömlek kravat ayakkabıları ile övünmek, gururlanıp kibirlenmek de Firavun ahlakıdır. Yanlış anlaşılmasın, iyi giyinilmesin demiyorum, benim dediğim şudur: Lüks ve israflı giyinip, bundan dolayı kibirlenmektir. Hem israf günahı var, hem de kibir…

İnsana değer veren, insanı insan eden şeyler; lüks, israflı mallar, para, maddî zenginlik ve eşya değildir. İlimdir, irfandır, ahlaktır, fazilettir, edeptir, sanattır, iyilik yapmaktır, fakirlere yardım etmektir, hikmettir.

Daha da açıklayayım:

Vatandaş çok zengin… Parasıyla lüks ev sahibi olmuş, lüks otomobil almış… Buna da fazla bir şey demiyorum ama bu ev ve otomobil yüzünden gurura, kibre kapılıyorsa işte Nemrutluk, Firavunluk ve (….)lik burada başlar.

Bir ateist, bir ehl-i dünya, bir densiz, bir beyinsiz; malla mülkle malikane ile otomobil ile gururlanıp kibirlenebilir ama bir Müslüman asla böyle yapamaz. Çünkü Müslüman Kur’an’a inanan, Peygamberi örnek ve model (usve) kabul eden, İslam ahlakı ile ahlaklı bulunan bilge kimsedir. Ona böyle Nemrudluklar, Firavunluklar, (…..)ler yakışmaz.

Dinimiz bazı sefihliklerden, beyinsizliklerden bahs eder ve bu konuda Müslümanları uyarır. Gurur ve kibir kötü huylardandır ve sahibini kötü duruma düşürür. Büyüklük Allahü Teala’ya mahsustur. Dünya zenginliği, para bolluğu, mal çokluğu bir imtihandır. Allah sana bunları vermişse bol bol mâlî (malla, parayla) ibadet ve hayır yapacaksın. Zekat vereceksin, zekatın ötesinde sadaka vereceksin, fakirlere muhtaçlara yardım edeceksin. Hayrın hasenatın hayvanlara kadar uzanacak.

Müslüman, zekatını verdikten sonra her harcamayı yapamaz, parasını sorumsuzca harcayamaz.

 

Yazının devamı için tıklayın >>


363 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dine işkembeleriyle bağlı olanlar - 23/02/2019
Siyasî iktidarlara yanaşacak ve şahsı için menfaat elde edecek. Böyle sahte hizmetkâr olmaz olsun!
En iyi ve hayırlı ev - 27/01/2017
EN iyi, huzurlu ve hayırlı ev: İçindekilerin ilim irfan ahlak fazilet hikmet sağduyu sahibi olduğu, Yaratana ibadet ettikleri, O’nu andıkları, O’nu unutmadıkları, azgınlık yapmadıkları evdir.
Müslümanlar ve Şeriat - 31/08/2016
Müslüman halkın büyük kısmı Şeriat konusunda cahil kalmışsa, bunun mes uliyeti bilenlere ait değil midir
Fransada ve Bizde Liseler! - 09/04/2016
Fransa da lise vardır, çünkü orada güçlü bir eğitim verilmekte, hem lise bitirme, hem de bakalorya imtihanları yapılmaktadır.
Müslüman Temiz Bir Gencin Tembelliği ve İnatçılığı - 08/04/2016
Namazları, başında islamî bir serpuş olduğu halde kılmasını, bunun fıkhımızda Sünnet ve edeb olduğunu anlatıyorsunuz, yine dinlemiyor.
Allah Belâlarını Versin! - 07/04/2016
ZARURET olmadığı halde rüşvet veren kişiye: Allah belânı versin! Rüşvet alan kişiye: Allah bin kere belanı versin!
Kavakibîler Yüzünden - 06/04/2016
Suriye nin bugünkü feci hale düşmesinde Abdurrahman Kavakibî (1855-1902) gibi aykırı adamların rolü büyüktür. Bu zat Sultan Abdülhamid rejimine düşmandı, Araplar için sosyalist bir rejim istiyordu.
Küçük Cümleler - 02/04/2016
Çok önemli ve hayatî bir seçimdir: Rahmanîler dairesi içinde olmak, Tâgutîler safında olmamak.
Olağanüstü Gündem - 06/01/2016
GÜNLÜK rutin hayat devam eder. Ne zamana kadar? Ölünceye kadar.
 Devamı