• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Ahmet Hakan Coşkun
Bunlar adama inadına yılbaşı kutlatır
22/12/2015

Yılbaşı gecesi fındık fıstık, pijama terlik, televizyon falanla inceden eğlenceli bir gece geçirmeyi planlayan saf ve masum ahalimize ağızlarını doldurarak bin türlü laf edenlere de o kadar ifrit oluyorum.

*

Kaç defa yazıldı çizildi, kaç defa söylendi, kaç defa üzerinde duruldu... Fakat nafile! Hâlâ “Noel” ile “yılbaşı” arasındaki farkı bilmeyenler, “Müslüman Noel kutlamaz” diye ayağa kalkıyorlar.

*

Yahu sen daha “Noel” ile “yılbaşı” arasındaki farkı bilmeyen ve bir türlü öğrenemeyen cahil cühela takımındasın... Hiç kocaman hükümler vermek senin işin olabilir mi? Yürü git işine.

*

“Yılbaşı kutlamak” ne demek? Şu demek: “Koca bir yıl bitti, yeni bir yıl başlıyor” şeklinde şapşal bir gerekçeye sığınarak eğlenmek demek. Eğlenceye kılıf, bahane ve gerekçe bulmak demek... Ne var bunda kardeşim? Gülüp geçsene... Niye abartıyorsun? Niye kafaya takıyorsun?

*

Eğlencenin şekli, dozu, dozajı, herkesin kendi meşrebine kalmış... Kimi kültür emperyalizminin oyuncaklarına teslim olur, kimi bütün o oyuncaklara burun kıvırır. Kimi tüketimin nesnesi olmaz, kimi öznesi olur. Kimi “hindi”, “kırmızı”, “beyaz sakallı dede” olayına zerre prim vermez, kimi kendini bunlara vurur. Sana ne? Seni ne ilgilendirir?

*

“Ama bu eğlencelerde Hıristiyanlığa özgü bazı motifler kullanıyor” diye mi yakınıyorsun? Otur da düşün bakalım: Niye dünyada herkes, Müslümanlığa özgü motifleri kullanmaya özenmiyor da Hıristiyanlığa özgü motifleri kullanmaya özeniyor? Bunda senin hiç mi kabahatin yok?

*

Hem sen neden sıradan ve dandik bir kutlamayı ille de bir medeniyetler savaşına dönüştürmeye bu kadar meraklısın ki? Üstelik “medeniyetler savaşı” tezine bu kadar karşıyken...

*

Hem sen neden başkalarının hayatına karışmaya bu denli meraklısın ki? Üstelik kendi hayatına karışılmasına bu kadar karşıyken?

*

“Ben gelmem bu oyunlara arkadaş” mı diyorsun? İyi. Tamam. Güzel. Gelme. Git o zaman yılbaşı gecesi otur zikir çek, namaz kıl, ibadet et, tefekkür et. Sana karışan girişen mi var? “Yılbaşı gecesi zinhar eğlenecek ve de hindi yiyeceksin! Yoksa kellen gider” diyen mi var? Kimse sana karışmazken... Sen ne hakla başkalarına karışıyorsun ki?

Yazının devamı için tıklayın >>


253 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Muhaliflere ve iktidarcılara hafif sert bir sesleniş - 02/04/2016
HEY MUHALİF ARKADAŞ!
Gazeteci eşlerinin kaderidir her zaman güçlü olmak - 06/01/2016
İkisi de gazeteci eşi... İkisi de bu zamana kadar hep perdenin arkasında kalmayı tercih etti...
Biraz da biz kandırılalım - 29/12/2015
EY Selahattin Demirtaş!
Ara Güler, Erdoğan'a 'Abi şuraya geç' demiş - 27/12/2015
İSTİKLAL Caddesi'nde İstanbul'un en güzel pasajlarından biri vardır.
Dış politikada 7 olay 7 yorum - 23/12/2015
Bugünlerde Türkiye'de kahvelerde bile Putin konuşuluyor.