• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Osman Ünlü
Mevlid okumak ibadettir
21/12/2015
Sual: Mevlid okunmasına, çeşitli bahanelerle karşı çıkanlar oluyor. Mevlid okumak, Peygamberimizin hatırlanması, anılması sebebiyle bir ibadet değil midir?

Cevap: Mevlid okumak demek, Resulullah efendimizin dünyaya gelişini, miracını ve hayatını anlatmak, Onu hatırlatmak, Onu övmek demektir. Her Müminin, Resulullah efendimiz çok sevmesi lâzımdır. Hadis-i şerifde;

(Bir kimse, beni çocuğundan, babasından ve herkesten daha çok sevmedikçe, iman etmiş olmaz) buyuruldu. Yani imanı olgun olmaz. Allahü teâlâyı sevenin, Onun Resulünü de sevmesi vaciptir.

Resulullah efendimizi çok seven, Onu çok anar, çok söyler, çok över. Deylemînin bildirdiği hadis-i şerifte;

(Birşeyi çok seven, onu çok anar) buyuruldu. Resulullah efendimizi çok sevmenin lazım olduğunu bütün İslam alimleri uzun yazmışlardır.

Mevlid okumanın bir ibadet olduğunu, nasıl okunması lazım geldiğini ve faydalarını bildirmek için, İslam alimleri, her dilde kitaplar yazmışlardır. Bu kitaplar, Kâtip Çelebî hazretlerinin Keşf-üz-zünûn kitabında ve zeylinde yazılıdır. Mesela Süleymân Çelebînin Türkçe mevlid kasidesi çok şöhret kazanmıştır. Ak Şemseddîn efendinin oğlu Hamdullah efendi ve Molla Hasen-ül Bahrî hazretleri de, mevlid kasidesi yazmışlardır. Afîfüddîn Muhammed Tebrîzî ve Seyyid Muhammed Kavukcu hanefî hazretleri de, Mevlid-in-Nebî kitabını yazmışlardır. Ayrıca Ahmed Sa’îd-i müceddidînin İsbât-ül-mevlid kitabı ve allâme Muhammed Zerkanînin Şerh-ul-Mevâhib-il-ledünniyye kitabında, Mevlid okumanın ibadet olduğunu vesikalarla isbat etmektedirler. Seyyid Abdülhakîm Efendinin, Türkçe Mevlid kırâetinin fazileti de çok kıymetlidir.

Resulullah efendimiz, Medine şehrine gelince, Yahudilerin, Muharrem ayının onuncu gününde oruç tuttuklarını görür ve sebebini sorarlar.

-Bugün, Allahü teâlâ, Firavunu boğdu, Musa aleyhisselamı kurtardı. Bunun için, sevincimizden oruç tutarak Allaha şükrediyoruz dediler.

-Musa aleyhisselam kurtulduğu için, ben daha çok sevinirim buyurarak, oruç tuttu ve Müslümanlara da, Aşure günü oruç tutmalarını emretti. Bir nimet geldiği, bir sıkıntıdan kurtulunduğu zaman, Allahü teâlâya şükür edildiği gibi, her sene, o gün yine şükretmek lazım olduğu, bu hadis-i şeriften anlaşılmaktadır. Allahü teâlâya şükretmek, secde etmekle, sadaka vermekle, Kur’an-ı kerim okumakla ve bunlar gibi, her ibadeti yapmakla olur. İhsan sahibi, rahmeti bol olan yüce Peygamberin dünyaya gelmesinden daha büyük nimet var mıdır?


374 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kalbi, namaz kılmak temizler - 23/02/2019
Bir kimsenin kalbindeki kötü düşünceler, kötü huylar giderilebilir mi, eğer giderilir ise bunlar ne ile temizlenebilir?
Allahü teâlâ için darılmak - 27/01/2017
Hubb-i fillah, Allahü teâlâ için sevmek; buğd-i fillah ise, Allahü teâlâ için sevmemek demektir.
İnsanın ömründe değişiklik olur mu? - 06/01/2016
Levh-i mahfuzda, olacak değişiklikler, ömürlerin artması ve kısalması, ezelde yazılmıştır ki, buna kazâ-i mu’allak denir.
Müslüman olarak kalabilmek - 29/12/2015
Ecdadımız, her zaman toplanır, ilmihâl kitaplarını okurlar, dinlerini öğrenirlerdi. Ancak, böylece Müslüman kaldılar...
Dua ve sadaka belayı önler - 27/12/2015
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Kazâ-i muallakı, hiçbir şey değiştiremez. Yalnız dua değiştirir ve ömrü, yalnız, ihsan, iyilik arttırır."
Âlemlere rahmet olarak gönderildi - 23/12/2015
Muhammed aleyhisselam, son Peygamber ve Seyyidil mürselîn, bütün resullerin en üstünü olarak, âlemlere rahmet ve kıyamet gününün şefaatçisidir.
Mevlid kandili - 22/12/2015
Mevlid gecesi; dünyadaki bütün insanlara Peygamber olarak gönderilen, Muhammed aleyhisselamın doğduğu gecedir...
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.50398.5380
Euro10.041310.0815