• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Fatma Tuncer
Aynanın öteki yüzü
21/12/2015
YOLDAN geçerken başınızı çevirip kahvelerde ömür tüketen insanlara baktınız mı hiç? Eğer dikkatinizi verirseniz, sigara dumanına karışmış kahkahaların yükseldiğini duyarsınız. Onlarca insanın, günü tüketebilmek için çay eşliğinde geyik yaptığına şahit olursunuz. Kendinden ve yaşamdan kaçan insanların ürkek bir çocuk gibi bekleştiklerini görürsünüz.
 
 
Eğer yoldan geçerken başınızı çevirip bakarsanız kumara, şans oyunlarına, gazino, disko ve eğlence merkezlerine, futbol ve benzeri eğlencelere koşan insanların gözlerindeki belirsizliği görürsünüz.  Onlar, peşinde sürüklendikleri şeyin kendilerini mutlu kılacağına ve ölümü unutturacağına inanırlar. Fakat heyhat! Hemen her dakika, her saniye, her hafta onlarca insanın göç yolculuğuna şahit olurlar. Ölüm oların en korktukları şeydir.
 
 
Toplumda epey rağbet gören şans oyunları insanlarımızın niyetlerini ve karakterini ele veriyor. Bu insanlar kolay yoldan para elde edebilecekleri her şeyi deniyor ve bir süre sonra asalak haline geliyorlar. Ölümü düşünmek ise onların ağızlarının tadını kaçırıyor o yüzden ne ölümden söz ediyorlar ne de ölüm düşüncesini akıllarına getiriyorlar.
 
 
Eğer yoldan geçerken başınızı çevirip bakarsanız, ağza alınmayacak küfürlerle birbirlerinin üzerlerine yürüyen iki adamın kavgasına şahit olursunuz. İncir çekirdeğini doldurmayacak bir sebeple kavgaya tutuşup, birbirlerine ölüm tehditleri savuran adamlar huzurunuzun katili olurlar. Keşke bu görüntüleri çocuklardan gizleyebilsem diye düşünürsünüz. Çünkü sevgi ve anlayıştan bahsettiğiniz çocuğunuz, iki adamın neden kavgaya tutuştuklarını sorduğunda ona verebileceğiniz bir cevabınız olmayacaktır.
 
 
Eğer akşam evinize geldiğinizde televizyonun düğmesine basarsanız, karşınızda medyatik bir hanımefendiyi görürsünüz. Hanımefendi kendisine sorulduğunda eğlenmeye gittim, hoşça vakit geçirdim, keyifli anlar yaşadım der. Lise çağındaki kızınız hanımefendinin ifadelerini ilgi ile izlemiştir. Büyük hayallerle büyüttüğünüz biricik kızınızın bu kişileri örnek alması sizi fazlasıyla rahatsız eder ve onu ortamdan uzaklaştırmaya çalışırsınız. Fakat başarılı olamazsınız.
 
Eğer yılbaşı öncesi dışarı çıkarsanız, aldıkları piyango biletine ümit bağlayan onlarca insanın yalancı hayallerine şahitlik edersiniz.
 


272 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Onu bir daha görebilir miyim? - 27/01/2017
Gözlerime bakıyor ve beni tanımaya çalışıyordu. Artık emin ellerdeydi, sokaktan karakola oradan da yetimhaneye gidecek ve yaşamının önemli bir bölümünü burada geçirecekti.
Masal gibi hayatlar - 02/04/2016
Kadın gözlerini duvardaki fotoğrafa dikmiş bakıyordu. Mıhlanmış bir heykel gibi uzun süre o vaziyette bekledi. Sonra olduğu yere oturdu ve derin düşüncelere daldı.
Kitabını anlamayan Müslüman - 06/01/2016
Okumayan bir toplum değiliz fakat neyi okuyacağımız konusunda yetersiz kalıyoruz. Elimize geçen kitabın içeriğine hiç bakmadan okuyoruz, işe yarasın yaramasın her bilgiye ulaşıyor ve zihnimizi çöplüğe çeviriyoruz.
İki tür yalnızlık - 29/12/2015
Anne karnında yalnızdık. Karanlık bir tünelde, hayata açılacağımız günü beklerken sadece annemizin nefes alış verişlerini işitirdik.
Savaşın getirdiği yıkım (1) - 27/12/2015
BİR kurumda temizlik elemanı olarak çalışan hanımefendi, elindeki paspası hızla çekiyor ve “Ruslar bizimle savaşacakmış, ben buna güler geçerim.
Tahterevalli misali insanlar - 23/12/2015
Menfaatçi insan, tıpkı tahterevalli gibidir, fayda umduğu kişiye göre şekil değiştirir. Değer algısı yoktur, bugün doğru dediğine yarın yanlış der, bugün kabul ettiği şeyi yarın reddeder.
Duygusal bir toplumuz - 22/12/2015
Yıllar önce yazar bir beyefendi okuyucuyla ilgili duygularını şöyle ifade etmişti: “Romanlarımda dramatik olayları ele alıyorum.