• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/muhsindemirtas
  • https://plus.google.com/u/0/+MuhsinDemirtaşDuaFM/posts
  • https://twitter.com/MuhsinDemirtas
Trabzon Tel Çit
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°

Mehmet Sena Ekici

Mehmet Sena Ekici
facebook.com/mehmet.s.ekici.73
NE GARİP
26/04/2019

Yıl 1919 ve öncesi herkes vatanını can siperane savunur. Ölen ölür, gazilerden de açlık ve hastalıkla mücadele edenler kalır. Yokluğu, fukaralığı kendisi için fırsata çevirenler, düşmanın düşüncesini ülkeye hakim kıldılar, tarihiyle bağını kesmek suretiyle mevcut belgelerin hiçbirisini okumayacak bir nesil geride bıraktılar.(1) Giyim kuşamını bile alay yaparak şapka ucubesiyle kadınları bile astılar, o kadınlar ki, evladını evde bırakarak cepheye koşan Anadolu kadını ( Çerkes, Arap, Türk, Kürt vd.) (2)
.Ülkenin değerlerini binlerce değişik bahaneler ile astılar, din cephesinden her kesimden; milliyet cephesinden Çerkesleri, Kürtleri. Ve Arapları.(.(.)
Devrimlere karşı diye yine her kesimden binlercesini astılar ve sürgüne yolladılar.(3)Zaten fakir ve perişan bir halk ingilizin, Fransızın mantığına uygun bir yönetim için hizaya getirilmek istenmiştir. Kur'anın etrafındaki kaleler, medreseler camiler ve diğer kurumlar aslî fonksiyonları dışında kullanıdılar; ahır, samanlık, ambar ve diğer şekildeki kullanılmalar (4)
Lozan bilmeceleriyle halk başarıya inandırılmaya çalışıldı. Baskıcı rejime dayatılmaya ve sevdirilmeye çalışıldı. Günler hediye edildi, dini ve inançları kültürleri elinden alınanların evlatları. . yani aşağılanıp hakir görülmelerinin hatırasına günler. ..
Karşı çıkanları değişik bahaneler ile damgalamak ve ortada itibarsizlaştırmak kolaylığı. (5)
Bütün devlet kurumlarını bu mantığın emrine vermek, ülke kaynaklarını yine aynı kesimin emrine verip kullandırtmak. Sınıf oluşturmak Kemalistliği benimseyenler ve benimsemeyenler (*) . .diye. 
Sonra da bu sermayeden her alanda nemalanmak; siyaset, idare, yargı ve ekonomik alanı bir gurubun emrine tahsis etmek...
Yeni bir düzen kurmak. Kökü zulme, sürgüne(5) yakmaya, dayanan bir itaat sektörü. Doğal ve insanî hakları bu şekilde elinden alınanlar bu kez karşı karşıya getirilmek suretiyle düşman edildiler. Oysa 1923' e kadar eşit idiler ve ilk Anayasada da öyleydi, sonra ulusculuk ve bölücülük bizatihi resmi olarak uygulandı. Adil olmayan bu düzenin ağa babalığını da ihtilaller ve ondan beslenen partiler ve iktidarlar oldu
Gerçekleri ortaya koyan ilim ve siyaset adamları derhal damgalanmak suretiyle suçlu yaftasıyla dışlanmış oldular. Arşiv belgeleri Cumhuriyet döneminde yakıldı ve diğer yöntemlerle imha edildi. İmparatorluğu kendilerinin geçmişi olarak görülmek istemedi adeta, küçümsendi ve sistem olarak aşağılandı. Siyasi ve idari uygulamalar araştırma konusu yapıldıkça ulusalcı ve dayatmacı kesimi rahatsız etmektedir ve değişik bahanelerle üstü örtülmek isteniyor. Ülkenin demokratikleşmenin önündeki bu zihniyetin değişimine direnenler tavırlarıyla pek rahatça tespit edilebilmektedirler..
Nesiller resmi ideolojisinin din ve hukuk dışı dayatmalarıyla yetiştirildiler.

TÜRKIYEDE ÇOK BAYRAMLI , DÜŞÜK REFAHLI ÇOCUKLAR
Çocuklara maddi ve manevi hayatını düzenler, aynı zamanda beden ve ruh sağlığını koruyacak bir ortam ve gelecek sağlarsınız, bayram günlerini tespit ederek reklama:yapmaya gerek yoktur...O zaman dayatmasız, resmi törenden uzak mutlu bir geleceğe olan güvenerek yaşayan bir çocuk, bayramı onda ve kendisidir. Yoksa resmi bayram sonrası iş bulamayan( işsiz) ailesinin çocuğu, beden ve ruh sağlığını inciten çevre ve ülke koşullarında nasıl mutlu olacaktır? Milli gelirden aldığı payı yıldan yıla artan ve bunu çocuğun eğitim, sağlık ve sosyal yaşamına yansıyan bir bayram mı? Kendi ülkesinin ćocuklarını mutlu edemem bir ülke kalkıp dünya çocuklarını da kapsama alıyor gülmek mi dersiniz buna? Resmi törenlerle bu durumu dünyaya nasıl anlatacaksınız? Siz inandınız, ülkenizde köyünde okul olmadığı için yatılı okullarda okumak zorunda kalıp eğitimini tamamlayıp üst düzeyde görevlere gün bela gelen ülkemin Çocuklarına mi anlatacaksınız? Sahi bu gariban ülkem çocuklarının resmi törenli bayramdan öteye geçmeyen somut refaha dönüşmeyen, bayram taklitli günlerden haberleri olmadı güldürmeyin. Ekonomik hayatta ailesinin yükünü ćeken , uyuşturucu ve tecavüzlere maruz kalan bir çocukluktan kurtulan bir çocukluk olmalı mı? Ćalısan ve eğitim imkanlarından yoksun bırakılan ćocuklarını mı? 23 Nisan kimin çocuğu için bayram? Verin cocuğu imkanları, dayatmayın bayramı, kendisi bayram edilecek çok gün bulur. Alın bayram sizin olsun, onlara hak ettikleri ortamı sağlayın yeter. 
İşte gel bunca zulmün altından çık, faturasını yeni nesil ödüyor günahsız bazen de şuursuzca bir şekilde..insanlar kendi inanç ve ideallerini bilmeyerek, inkar edecek ve çiğneyerek duruma sokuldu.

SONUÇ
İşte değişik nedenlerle ortadan kaldırılan dedelerin torunları bugün şovmenlik(**) ve basiretsizlikle değerlerinin aksine bir yaşam tarzı içindedirler. 
Allah'ın kuralları herkesi ve kesimi mutlu etmeye yeter iken, saldırı önce bu aslî kaynağa yapıldı. İnsanlar bunun farkında bile değilken çılgınca eğlenmeye yönlendirmek şuursuzlaştırmanın başka bir yöntemidir(6).
Dini ve dilini yaşayamaz ve varlığı kabul edilmez kesimleri susturma politikaları..(7) Sonra da oynayın, dans edin, gülün bu manzara güzel .deyin. Çok zulüm ettiniz, çok kandırdınız. Çünkü tarif edilen kişinin çizgisi budur " Aldatmakla ile iş görür. " tarifine uygun düştü.
.
DIPNOT VE KAYNAKÇA
---------------
(1) Harf devrimi diye bir gecede ülkenin mevcut arşivlerine ulaşılmaması yöntemi
(2) Şalcı Bacılar
(3)Dersim ve zilan derelerindeki toplu katliamlar ve devamı
(4) Cumhuriyet döneminde işgal edilen ve tamamen ortadan kaldırılan camilerin tarihlerine bakılabilir
(5) Cumhuriyet döneminde şahıs, aile ve aşiret bazında idam, sürgün ve kayıplara bakılabilir
(6) 27 Mayıs 1960 askeri darbesi mevcut meşru iktidarı devirip Seçilmiş Başbakanı ve bir kısım Bakanları idam ederek, bugünü Bayram olarak ilan etmiştir. Neyse ki sonradan bayram olmaktan çıkarıldı. Sonrasındaki askeri darbeler de bu mantıkla yapılmış halk demokratik yaşam biçimden mahrum bırakılmıştır. 
(*) Erbilli Şeyh Esat Efendi, İskilipli Atıf Efendi, Palulu Şeyh Said Efendi Bediüzzaman Said Nursî ..binlerce idam ve sürgün..
(**) Mehmet Ali Erbil, izmirde İslam Dini uğruna idam edilen ERBİLLİ ŞEYH ESAD EFENDİNİN torunudur..
(***) Seyyid Riza, Elazığ'da İstiklal mahkemesinde Çeşitli entrikalarla idam edilmiştir.

(7) KIYMETLİ TARİHİ BELGELERİMİZ MAHVOLDU.
1-1402 yılına kadar toplanan,Osmanlı Devletine ait belgeler,Timur tarafından,Bursa ile birlikte yakıldı.
2-Bir kısmı,Yıldız Sarayı ile beraber,yağmalanıp,
ocaklara atıldı.
3- 1931 yılının 4 Haziran'ında,200 balya tarihi belge,okkası üç vuruştan,hurda kağıt olarak,
Bulgaristan'a satıldı.
Bunlardan Bulgar devletinin işine yramayanlar
40 milyon Leva karşılığında Vatikan'a aktarıl-
dı.
Gerisi "Bulgar Tarihinin Türkçe Kaynakları"
genel adı altında, ciltlerde yayınlandı.
KAYNAK: Osmanlı Padişahları Ansk.
Cilt-1 YAVUZ BAHADIROĞLU....
MEHMET SENA EKİCİ163 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VARTINİS'TE ADALET BULUTU(*) - 28/06/2019
Vartınis davasının beraatla sonuçlanması, adalete olan güvenin sarsılmasına neden olmamalı, belki de adalete olan şiddeti, ortaya koyması bakımından insanlarda ve toplumda duygu değişimine neden olmalıdır.
MUŞ'TA ARAŞTIRMA HASTANESİ TALEBİ; MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ NE İSTİYOR? - 22/04/2019
MUŞ'TA ARAŞTIRMA HASTANESİ TALEBİ; MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ NE İSTİYOR?
Şubat'ta Badem Çiçekleri - 23/02/2019
Türkiye'de kurulan yeni rejimden sonra siyasi entrikalar bitmez. Yurt savunmasına canıyla, malıyla, çevresiyle katılanlar bir gün gelir şu veya bu bahaneyle ortadan kaldırılırlar.